Zatvoriť
Využite možnosť lacno nakúpiť
Výpredaj
Menu
Produkty a služby

Dokedy sa dajú nepoužité pneumatiky považovať za nové...

3. 9. 2021

Je vek skutočne len číslo?

Vek pneumatiky zistíte úplne jednoducho. Dátum výroby je značený konečným štvorčíslím alfanumerického identifikačného DOT kódu, ktorý nájdete na bočnici každého kusa. Problémom je jedine určenie životnosti. Dátum exspirácie sa totiž na plášťoch neuvádza. Nečudo, že sú mnohí šoféri zmätení.

Na vysvetlivky k DOT symbolu sme si diaľkovými posvietili v predošlom článku Zoznámte sa s mýtmi o veku pneumatík.

Poďme sa preto bližšie oboznámiť s dostupnými faktami, stanoviskami technických organizácií a odporúčaniami konkrétnych výrobcov.

Pneumatiky reálne začnú starnúť až používaním

Ak sú chemické a fyzikálne procesy, ktoré by na starnutie pneumatík vplývali zodpovednými predajcami minimalizované, stanovisko je jasné. Či už kupujete novú, pár ročnú pneumatiku, alebo ešte „horúci kus“ priamo z pásu, kvalita a pôvodné vlastnosti sa prakticky v ničom nelíšia. A to práve vďaka adekvátnemu skladovaniu v optimálnej teplote a vlhkosti vzduchu, polohe, mimo dosahu ultrafialového žiarenia, chemických látok a ozónových zdrojov, ako uvádza technická organizácia ETRTO (The European Tyre and Rim Technical Organisation). Rovnaký názor a dôraz na skladovanie zastáva aj asociácia ETRMA (European Tyre & Rubber Manufacturers Association).
 

Nejazdené pneumatiky sú novými päť rokov

Určením konkrétneho časového limitu „čerstvosti“ pneumatík sa v gumárenskom priemysle zaoberal aj zväz NTDA (National Tyre Distributors Association) a tiež britská norma BS AU 50. Spolu s výrobcami sa zhodujú v jednom: „Zmes moderných plášťov obsahuje činidlá s postupným uvoľňovaním, ktoré chránia pneumatiku pri správnom skladovaní minimálne 5 rokov.“ Odborne potvrdzuje šéf oddelenia Technického zákazníckeho servisu Ing. Aleš Langer zo spoločnosti Continental. Pridávajú sa aj popredné značky Goodyear , Michelin a ďalšie.

Navyše, faktom je, že žiadne zo zdrojov neuvádzajú, že by u čisto nových nejazdených pneumatík práve po tomto časovom horizonte nastala radikálna degradácia, ktorá by spôsobila, že by neboli nevhodné na predaj či splnenie účelu.

Nejazdené nové pneumatiky skladované v ideálnych podmienkach  starnú až 17-krát pomalšie.

Životnosť pneumatík však máte vo vlastných rukách

Prémiový výrobcovia teda bližšie špecifikujú, že za ideálnych skladovacích podmienok opodstatnený vplyv na starnutie úplne nových pneumatík až obutie, prevádzka a následná údržba. Skôr než na vek pneumatík pred ich kúpou sa preto vodičom viac oplatí dbať o starostlivosť počas používania.

Prevádzkovú životnosť predĺžite počtom najazdených kilometrov, šetrným štýlom jazdy, garážovaním vozidla v krytých priestoroch, pravidelným ošetrovaním konzervačnými prostriedkami (aspoň počas sezónneho skladovania), kontrolou tlaku v pneumatikách, pravidelným servisom, nepreťažovaním vozidla a pri hustení používaním špeciálneho plynu (v praxi sa používajú dusíkové zmesi).

Kontrolou dezénu, opotrebovania a tlaku pneumatík dokážete predchádzať problémom, ktoré by mohli spôsobiť predčasné vyradenie pneumatiky z prevádzky.

Vymeniť staré za nové sa následne odporúča, keď narazíte na trhliny, hrčky alebo keď už hĺbka behúňa prekračuje zákonom stanovený limit. Technický stav pneumatík a správny tlak sa preto oplatí dať si pravidelne skontrolovať v pneuservise. Zvýšite tak bezpečnosť jazdy, životnosť pneumatík, znížite spotrebu paliva a v neposlednom rade sa vyhnete problémom na STK. Vo všeobecnosti sa odporúča preventívne vymeniť ojazdené pneumatiky, keď dosiahnu vek približne 10 rokov, a to bez ohľadu na stav dezénu.

Križovatka názorov: vodiči verzus odborníci

Niektorí majitelia vozidiel odmietajú kupovať pneumatiky vyrobené pred rokom či dvoma, v mylnom presvedčení, že stratili na kvalite a sú teda nevhodné. Zabúdame na to, že pneumatiky nie sú tovarom krátkodobej spotreby.

Dezinformácie ohľadom ich starnutia sa šíria poriadnou rýchlosťou. Brzdia ich jedine vyššie spomenuté ubezpečenia renomovaných organizácii a samotných výrobcov, ktorí dávajú týmto dezinformáciám červenú stopku prostredníctvom racionálnych technických odôvodnení. Pri zodpovednom skladovaní má tak predaj pneumatík do 5 rokov od výroby zreteľnú zelenú.

Ešte dodávame, že záruka na pneumatiky je 2 roky od dátumu predaja, bez ohľadu na to, či bola pneumatika vyrobená pred týždňom alebo pred 3 rokmi.

Zhrnutie :
- nejazdené pneumatiky sú novými 5 rokov od dátumu výroby
- pneumatiky reálne začnú starnúť až používaním
- nejazdené nové pneumatiky skladované v ideálnych podmienkach starnú 17-krát pomalšie
- pneumatiky NIE SÚ tovarom krátkodobej spotreby
- životnosť pneumatík máte vo vlastných rukách : starostlivosť = dlhšia životnosť

 


Vyberte preferovanú predajňu
Zatvoriť
Zatvoriť

Chcete si rezervovať termín na sezónne prezutie? Kliknite na REZERVÁCIU.