Zatvoriť
Využite možnosť lacno nakúpiť
Výpredaj
Menu
Produkty a služby

5 tipov, ako sa starať o pneumatiky a mať z nich maximálny úžitok

30. 10. 2018

Viete, ako sa starať o pneumatiky a využiť ich naozaj naplno? Nie je to nič zložité a základnú starostlivosť o pneumatiky hravo zvládnete aj sami. Dodržiavaním týchto zásad navyše získate viac než si možno myslíte.


Kúpe nových pneumatík obvykle predchádza starostlivý výber. Pneumatiky si však vašu pozornosť zaslúžia aj po kúpe. Pripravili sme pre vás 5 praktických tipov, vďaka ktorým budete mať z pneumatík maximálny úžitoka dosiahnete s nimi vysoký kilometrový nájazd. Odmenou za správnu starostlivosť tak bude nielen väčšia bezpečnosť ale aj citeľná finančná úspora.

 

 

1. Správne nahustenie a pravidelná kontrola tlaku v pneumatikách

Spomínate si kedy ste naposledy kontrolovali tlak v pneumatikách? Podľa správnosti by to malo byť aspoň raz za 1-2 mesiace, prípadne vždy pred dlhšou jazdou. Nesprávne nahustená pneumatika, či už podhustená alebo prehustená má nielen horšie jazdné vlastnosti, ale zároveň sa rýchlejšie opotrebuje. Nahustiť pneumatiky na správny tlak si môžete buď svojpomocne, alebo ak si chcete ušetriť starosti, využiť môžete hustenie pneumatík špeciálnym plynom.

2. Nezabúdajte na pravidelné vyvažovanie kolies a nastavenie geometrie

Ak pneumatiky pravidelne prezúvate na prelome zimnej a letnej sezóny, o vyváženie sa vám zrejme postarajú v pneuservise. Niekedy je však vyváženie kolies potrebné aj mimo prezúvania. Nesprávne vyváženú pneumatiku spoznáte predovšetkým podľa vibrácií, ktoré sa prenášajú do volantu a tiež podľa nerovnomerného úbytku dezénu. Nezabúdajte, že správne nastavená geometria kolies má zásadný vplyv na opotrebenie pneumatík. Doporučujeme ju aspoň raz do roka skontrolovať a nastaviť.

3. Dodržiavajte rýchlostný a hmotnostný limit pneumatiky

Ak ste už prechádzali ponukou pneumatík, určite ste si všimli, že každá z nich má svoj hmotnostnýa rýchlostný limit. Ide o hodnoty, ktoré je pri výbere potrebné zohľadniť a následne v praxi aj dodržiavať. Predídete tak deformáciám pneumatiky, jej prehrievaniu a teda aj skráteniu životnosti.

 

4. Dávajte si pozor na obrubníky a iné prekážky na ceste

Stav našich ciest nie je vždy ideálny a aj práve preto je niekedy potrebné prispôsobiť mu jazdu aj s ohľadom na životnosť vašich pneumatík. Dávajte si teda pozor na rôzne výtlky či prekážky na ceste, akou môže byť napríklad drevený profil či rozsypané kamene. K poškodeniu plášťa môže pri vyšších rýchlostiach dôjsť veľmi ľahko. Pozor si dávajte aj na vyššie obrubníky, hrozí buď prieraz, ktorý je neopraviteľný alebo hrča na bočnici, s ktorou rozhodne nie je bezpečné jazdiť.

5. Jazdite s rozumom a venujte pozornosť aj tlmičom

Zásadný vplyv na opotrebovanie dezénu pneumatiky má aj samotný spôsob jazdy. Prudké zrýchlenie, prudké brzdenie, či ostrý prejazd zákrutami zo vzorku poriadne uberú. Vďaka rozumnej a umiernenej jazde zvládnu vaše pneumatiky podstatne vyšší kilometrový nájazd. Dodajme, že zlé tlmiče majú tiež zásadný vplyv na mieru a rovnomernosť opotrebovania. Nehľadiac už na to, že staré nefunkčné tlmiče výrazne zhoršujú jazdné vlastnosti vozidla. Test tlmičov doporučujeme urobiť každé 2 roky.

Ak nechcete kupovať nové pneumatiky častejšie než je potrebné, určite týchto 5 zásad dodržiavajte. Zároveň vám veľmi radi pomôžeme či už pri výbere nových pneumatík alebo v pneuservise, tak aby ste boli s obutím vášho auta maximálne spokojní.

 


Vyberte preferovanú predajňu
Zatvoriť
Zatvoriť

Chcete si rezervovať termín na sezónne prezutie? Kliknite na REZERVÁCIU.