Zatvoriť
Využite možnosť lacno nakúpiť
Výpredaj
Menu
Produkty a služby

Zoznámte sa s mýtmi o veku pneumatík

10. 6. 2021

Skladovanie pneu

Kde zistiť vek pneumatiky

Každá pneumatika má na bočnici vyrazený 12 miestny DOT (Date Of Trade) kód, je to niečo ako rodný list pneumatiky. Vyčítate z neho informácie o výrobcovi, výrobnej sérii a hlavne o dátume výroby, ktoré predstavuje posledné štvorčíslie. Údaj 1320 vám hovorí, že pneumatika bola vyrobená v 13. týždni roku 2020.

Ako veľmi záleží na dátume výroby

Pneumatiky nie sú rožky a za pár mesiacov ani rokov nestvrdnú, ani nesplesnivia. Continental uvádza, že pneumatiky, ktoré boli vyrobené pred menej ako 5 rokmi, a sú dobre skladované, majú vlastnosti ako nové. Dobré skladovanie pre pneumatiky znamená uloženie na temnom suchom mieste so stabilnou teplotou okolo 15 °C. Pri pneumatikách rozlišujte prevoznú a celkovú životnosť.

Celková životnosť pneumatiky je 10 rokov

Životnosť pneumatík od dátumu výroby je 10 rokov. Výrobcovia prémiového obutia Michelin a Continental odporúčajú preventívnu výmenu všetkých pneumatík, a to aj tých rezervných, pokiaľ boli vyrobené pred viac ako 10 rokmi. Nepozerajte na to, či sú ojazdené, alebo nie.

Prevozná životnosť pneumatiky je až 6 rokov.

Oveľa dôležitejšia je však prevozná životnosť, teda doba, kedy je pneumatika používaná. Na prevoznú životnosť má vplyv starostlivosť o pneumatiku, štýl jazdy, počet najazdených kilometrov, terén, skladovanie, pravidelnosť servisných prehliadok, dofukovanie a garážovanie. Pokiaľ sa budete o pneumatiku naozaj dobre starať, môže vám vydržať 5 až 6 rokov.

skladovanie pneumatiky

6 tipov, ako predĺžiť životnosť pneumatiky

Prevoznú životnosť pneumatiky do veľkej miery ovplyvňuje vy sami.

  • Sezónne pneumatiky skladujte očistené, na suchom, chladnom a tmavom mieste. Aspoň 2 krát za sezónu skontrolujte ich tlak a dofúkajte ich. Pneumatiky na ráfikoch naskladajte na seba, pneumatiky bez ráfikov na stojáka vedľa seba.
  • Pravidelne si nechávajte v autoservise skontrolovať stav tlmičov a geometriu kolies. Pokiaľ je dobre nastavená, pneumatiky sa opotrebúvajú rovnomerne.
  • Myslite na štýl jazdy. Agresívne brzdenie, nájazd na obrubníky a prechádzanie dier skracuje pneumatikám život.
  • Garážujte. Ak je to aspoň trochu možné, parkujte v garáži alebo aspoň na krytom mieste. Slnečné lúče a výkyvy teplôt gumy poškodzujú.
  • Upravujte tlak v pneumatikách. Nesprávny tlak v pneumatikách spôsobuje nerovnomerné opotrebenie a skracuje tak ich životnosť. O správnych hodnotách tlaku sa dočítate v ďalšom článku.
  • Pneumatiku kontrolujte vizuálne, pokiaľ uvidíte vydutie, prasklinky alebo dierky, nechajte obutie preveriť v pneuservise.

Pokiaľ potrebujete poradiť s výberom pneumatík, alebo sa chcete len na niečo spýtať, napíšte nám na mikona@mikona.sk.


Vyberte preferovanú predajňu
Zatvoriť
Zatvoriť

Chcete si rezervovať termín na sezónne prezutie? Kliknite na REZERVÁCIU.