Zatvoriť
Využite možnosť lacno nakúpiť
Výpredaj
Menu
Produkty a služby

Tlak v pneumatikách ovlivňuje spotřebu i bezpečnost

20. 3. 2021

Kde hľadať správne hodnoty tlaku v pneumatikách

Neexistuje jedna správna hodnota tlaku v pneumatikách pre všetky vozidlá, aj keď u väčšiny osobných áut sa pohybuje okolo 2,3 barov. Ešte predtým ako sa pustíte do kontroly tlaku v pneumatikách, musíte zistiť, aké hodnoty sú ideálne pre vaše auto. Nájdete ich:
●       v užívateľskom manuáli vozidla,
●      na karosérii vozidla – na dverách pri vodičovi alebo na vnútornej strane dvierok od palivovej nádrže,
●       v databáze vozidiel.

Nároky na tlak sa menia spolu s počasím a hmotnosťou nákladu

Vplyv vonkajšej teploty na tlak v pneumatikách

Základná hodnota tlaku, ktorú výrobca vozidla uvádza ako optimálnu, počíta s vonkajšou teplotou okolo 20 °C. Pokiaľ teplota vonku výrazne klesne, zníži sa aj hodnota tlaku v pneumatikách, a preto by ste ju mali upraviť. Každých 10 °C dole znamená pokles tlaku o 0,1 baru, a preto by ste mali tlak upraviť podľa prevládajúcich vonkajších teplôt.

Vplyv nákladu na tlak v pneumatikách

Keď sa sťahujete, alebo idete na dovolenku a vaše auto je naložené až po strechu, pozrite sa do užívateľského manuálu k vozidlu, mnohí výrobcovia uvádzajú iné hodnoty tlaku v pneumatikách pri veľkom zaťažení.

Ako často a ako kontrolovať tlak v pneumatikách

Tlak v pneumatikách kontrolujte každé dva týždne a tiež vždy, keď tankujete. Na benzínke totiž môžete využiť kompresor. Pri domácom meraní tlaku využijete tlakomer. Všetky novšie vozidlá majú vo výbave automatický systém na kontrolu tlaku – TPMS (Tire Pressure Monitoring System). V tom prípade stačí, keď budete sledovať údaje na palubnej doske.
Keď použijete k husteniu pneumatík dusík, vydrží vám stabilný tlak v pneumatikách až niekoľko mesiacov.

tlak v pneu

Naučte sa pracovať s tlakem

Keď už viete, ako tlak mení vlastnosti pneumatík, môžete ho využívať vo svoj prospech. Zníženie tlaku a zväčšenie styčnej plochy pneumatík sa zíde pri  jazde v náročnom teréne, kde narazíte na blato, brečku, sneh alebo aj ľad.

Ako (ne)správne nahustené pneumatiky ovplyvňujú bezpečnosť a spotrebu

Vysoký tlak v pneumatikách zmenšuje kontaktnú plochu s povrchom. Vozidlo má horšiu odozvu na šoférovanie a je menej ovládateľné.

Naopak podhustené pneumatiky majú väčšiu kontaktnú plochu s vozovkou, než by mali mať. Kvôli tomu sa dezén opotrebováva rýchlejšie, zvyšuje sa valivý odpor, spotreba vozidla a tiež náklady na palivo. Pokiaľ  dlhodobo jazdíte na nesprávne zahustených pneumatikách, musíte pneumatiky meniť častejšie, než je nutné.

Ako ušetriť pomocou pneumatík

Pokiaľ si dávate tú prácu a upravujete tlak v pneumatikách v snahe ušetriť, oplatí sa vám tiež zaobstaranie si ekologických pneumatík. Tie sú navrhnuté tak, aby mali nízky valivý odpor a tým pádom aj nižšiu spotrebu paliva a tiež dlhú životnosť a vysoký kilometrový nájazd. Najlepšie výsledky v tomto ohľade dosahujú pneumatiky prémiových značiek, ako je Continental, Michelin alebo Hankook.
 
Pred nákupom pneumatík si prečítajte, čo znamenajú skratky na bočnici a ako vybrať pneumatiky a ušetriť.


Vyberte preferovanú predajňu
Zatvoriť
Zatvoriť

Chcete si rezervovať termín na sezónne prezutie? Kliknite na REZERVÁCIU.