Zatvoriť
Využite možnosť lacno nakúpiť
Výpredaj
Menu
Produkty a služby

Rotácia smeru pneumatiky: ako správne namontovať pneumatiku?

2. 9. 2022

Patríte medzi vodičov, ktorí obutie svojho miláčika berú do svojich rúk? Potom ste určite uvažovali, ako poznať ľavú pneumatiku od pravej alebo ktorá pneumatika je predná a zadná. Správna montáž vždy závisí od typu konštrukcie pneumatiky. Potrebné informácie nájdete na bočnici pneumatiky. Ako čítať značenie pneumatík? Všetko sa dozviete v tomto článku.

Mechanik drží pneumatiku.

Symetrické, asymetrické alebo smerové pneumatiky: aký je medzi nimi rozdiel?

Pri výbere nových pneumatík už ste sa možno stretli s označením symetrická, asymetrická a smerová pneumatika. Každé obutie má svoje pre a proti. Typ konštrukcie ovplyvňuje správanie pneumatiky počas jazdy, spôsob montáže i spotrebu paliva. Viete, aký je medzi nimi rozdiel?

Typy dezénů pneumatik.

Symetrické pneumatiky

Dezén pneumatík je symetrický v pozdĺžnej osi – všetky drážky a lamely sú umiestnené rovnako napravo aj naľavo. Symetrické pneumatiky sa najčastejšie používajú pri menších osobných automobiloch. Pýšia sa výborným pomerom ceny a výkonu a skvelými jazdnými vlastnosťami na suchu i na mokru. Medzi ich nevýhody patrí horšia ovládateľnosť pri náhlych zmenách smeru jazdy.

Ako poznať smer pneumatík

Pri symetrických pneumatikách sa neurčuje smer otáčania. Majú rovnaké jazdné vlastnosti na oboch stranách pneumatík a tiež v oboch smeroch otáčania. Nezáleží na tom, či ich umiestnite doprava, doľava, dopredu alebo dozadu. Pneumatiky môžete aj striedať. Zaistíte tým rovnomerné opotrebenie a predĺžite životnosť.

Asymetrické pneumatiky

Asymetrické pneumatiky majú dezén usporiadaný nerovnomerne. Drážky v strednej a vnútornej časti behúňa odvádzajú vodu a chránia auto pred vznikom aquaplaningu. Vnútorné bloky zvyšujú pevnosť bočnice a stabilitu v zatáčkach. Vďaka tomu sa vyznačujú vyváženými jazdnými vlastnosťami na suchej i mokrej ceste, kratšou brzdnou dráhou a stabilitou v zatáčkach. Oproti smerovým pneumatikám majú ale horší záber na snehu a menšiu odolnosť proti aquaplaningu.

Ako nasadiť asymetrické pneumatiky

Aby každá strana pneumatiky plnila svoju funkciu, musíte dodržať správnu montáž. Na bočnici pneumatiky nájdete označenie inside/outside (IN/OUT), teda vnútorná a vonkajšia strana. Vnútorná inside strana smeruje k blatníku, vonkajšia outside smerom od neho. Pri štandardných asymetrických pneumatikách nezáleží na smere otáčania. Dajú sa umiestniť na akúkoľvek pozíciu pri správnej montáži na disk. Prečítajte si tiež, ako zložiť pneumatiku z ráfika.

Označení vnější strany pneumatiky.

Smer rotácie pneumatík je určený len pre športové asymetrické pneumatiky, ktoré majú označené aj stranové použitie.

Smerové pneumatiky

Smerové pneumatiky sa vyznačujú symetrickým dezénom v tvare písmena V – vďaka tomu sa niekedy označujú aj ako šípové pneumatiky. Drážky behúňa výborne odvádzajú vodu aj sneh a znižujú riziko aquaplaningu. Tento typ dezénu sa preto často používa pri zimných pneumatikách. Skvele zaberá na mäkkom podklade, ale má nižší kilometrový nájazd.

Ako poznať ľavú a pravú stranu pneumatiky

Smerové pneumatiky majú na bočnici označenie smeru rotácie (nápis rotation alebo direction a šípku ukazujúcu po smeru jazdy). To zabráni zámene pravej pneumatiky za ľavú. Nesprávny smer rotácie pneumatiky spôsobí minimálny záber a odvod vody. Dôležité je dodržať smer rotácie pneumatiky.

Směr rotace pneumatiky.

Montáž pneumatík – zhrnutie

Symetrické pneumatiky môžete umiestniť na akúkoľvek pozíciu na náprava. Pri asymetrických si pozrite vonkajšiu a vnútornú stranu, ktorá je vždy označená na bočnici. Na smere otáčania nezáleží. Smerové pneumatiky sú označené nápisom a šípkou v smere jazdy, nezameníte tak ľavú pneumatiku za pravú. Pri dodržaní smeru rotácie ich môžete umiestniť na akúkoľvek pozíciu.


Vyberte preferovanú predajňu
Zatvoriť
Zatvoriť

Chcete si rezervovať termín na sezónne prezutie? Kliknite na REZERVÁCIU.