Zatvoriť
Využite možnosť lacno nakúpiť
Výpredaj
Menu
Produkty a služby

Ako vyzuť pneumatiku z ráfiku

1. 8. 2022

Zbavenie pneumatiky disku nie je jednoduchá záležitosť. Keby bolo vyzutie pneumatiky z ráfiku hračkou, pneuservisy by neboli preťažené, pretože by to každý zvládol sám. Proces vyžaduje použitie špeciálneho vybavenia, ktoré si môžete zaobstarať aj do svojej garáže. Prečítajte si krok po kroku, ako na ručnú vyzúvačku pneumatík.

Prezuť pneumatiky doma, alebo využiť profesionálnu službu?

Pneumatiky sú veľmi pevne obopnuté okolo ráfikov a zachádzanie s nimi pomocou provizórneho náradia obvykle neprináša ťažený efekt a môže dokonca dôjsť k ich poškodeniu. Samotné odstránenie pneumatík z ráfikov je ľahké iba v prípade, že sa chcete zbaviť opotrebovaných pneumatík – v takom prípade ich môžete rozrezať a odstrániť bez obáv z poškodenia. Ak naopak chcete vyzuť gumy, ktoré sa budú používať dlhšiu dobu, je bezpečnejšie využiť služby profesionálov.

Vyhnite sa úsmevným spôsobom výmeny pneumatík

Kedysi bolo možné demontovať pneumatiky s dušou svojpomocne bez väčších problémov, ale dnes už len málokto používa pneumatiky s dušou. Bezdušová pneumatika sa stala štandardom u osobných vozidiel, pretože priľne k ráfiku tak pevne, že aj keď použijete akúkoľvek silu, nič sa nestane. Na internete nie je núdza o nápady, ako na domácu vyzúvačku pneumatík, ale vyplatí sa k týmto tipom pristupovať skôr ako ku kuriozitám a radšej si nechať pneumatiky vyzuť u odborníka.

Ako vyzuť pneumatiku z disku

Najčastejšie odporúčaným spôsobom demontáže pneumatík z hliníkových ráfikov je použiť zdvihák. Postupujte takto:

1. Zdvihák umiestnite pod vozidlo. Koleso, z ktorého má byť pneumatika demontovaná, sa nainštaluje pod pätku zdviháka.
2. Pätku zdviháka spusťte na pneumatiku čo najbližšie k okraju ráfika.
3. Ako odraziť pneumatiku? Zdvihák zaťažený časťou hmotnosti vozu bude tlačiť na pneumatiku, ktorá by mala nakoniec začať kĺzať z ráfika.
4. Keď pneumatika čiastočne skĺzne z ráfika, zložte ju pomocou páky na pneumatiky – nepoužívajte žiadne iné nástroje, pretože ich ostré hrany môžu pneumatiku poškodiť alebo poškriabať ráfiky.

Podobné postupy sa neodporúčajú u hliníkových ráfikov, pretože ich poškodenie by bolo finančne náročné. Prezutie pneumatík pomocou vulkanizéra v pneuservise je otázkou malého poplatku a môžete si byť istí, že tento postup nepoškodí vaše pneumatiky ani ráfiky. Služby obvykle zahrňujú opravy pneumatík, demontáž, montáž, výmenu kolies atď. Mohlo by vás tiež zaujímať, kedy meniť pneumatiky za nové a výhody a nevýhody celoročného obutia.

 


Vyberte preferovanú predajňu
Zatvoriť
Zatvoriť

Chcete si rezervovať termín na sezónne prezutie? Kliknite na REZERVÁCIU.