Zatvoriť
Využite možnosť lacno nakúpiť
Výpredaj
Menu
Produkty a služby

Zopakujte si hlavné zásady bezpečnej jazdy

31. 10. 2021

Aj keď máte pocit, že to poznáte a viete, čo (ne)robiť, zopakujte si to. Určite objavíte minimálne jednu vec, ktorú môžete vylepšiť.

brzdná dráha

Kontrolujte technický stav vozidla

So železnou pravidelnosťou kontrolujte technický stav vozidla alebo motocykla. Sami sa môžete vrhnúť na svetlá, stierače, množstvo oleja a chladiacej kvapaliny, ale brzdy, tlmiče, akumulátor a iné zložitejšie náležitosti radšej prenechajte profesionálom v autoservise.

Premeriavajte pneumatiky

Zvýšenú pozornosť venujte pneumatikám, pretože práve ony spájajú auto či motorku s vozovkou a na ich kvalite závisí odozva pri šoférovaní i diaľka brzdnej dráhy. Pri každom tankovaní pneumatiky skontrolujte vizuálne, zamerajte sa na hrče a praskliny v plášti. Ak niečo také uvidíte, choďte do pneuservisu.

Ak v aute nemáte TPMS (automatický systém na kontrolu tlaku), premerajte si nahustenie pneumatík. Neviete, ako na to? Pozrite sa na článok o meraní tlaku v pneu.

Aspoň 2-krát ročne skontrolujte tiež minimálnu hĺbku dezénu. Pri zimných pneumatikách je to 4 mm a pri letných 1,6 mm. Pri celoročných pneumatikách v zime platia rovnaké pravidlá ako pre zimné pneumatiky, teda 4 mm. Máte tendenciu jazdiť na ojazdených pneumatikách až do posledného milimetru? Prečítajte si, ako sa menia vlastnosti obutia s každým ojazdeným milimetrom.

Keď sa vaše pneumatiky blížia ku koncu života, poohliadnite sa po nových. Pozrite sa na výsledky nezávislých testov pneumatík. Veľakrát v nich objavíte lacné  pneumatiky sa skvelými jazdnými vlastnosťami. Stávkou na istotu je obutie prémiových výrobcov, ako je Continental alebo Michelin.

pneuservis

Pri jazde udržujte bezpečnú vzdialenosť

Udržujte bezpečnú vzdialenosť od vozidiel pred vami. Buďte od nich vždy tak ďaleko, aby ste mali minimálne 2 sekundy na reakciu. Počítajte s tým, že vo vyšších rýchlostiach a zhoršených klimatických podmienkach (dážď, námraza, sneh), budete potrebovať viac času.

Buďte v strehu

Pri šoférovaní sa sústřeďte na okoloidúce auta, na stav vozovky, na značky i na to, čo se deje okolo cesty (hrajúce sa deti, zver, psy). Nenechávajte mozog uvažovať nad tým, čo bude na večeru, alebo čo ešte musíte v práci spraviť. Zbytočne tak spomaľujete svoje reakcie. V krízovej situácii veľakrát hrajú úlohu aj desatiny sekundy.

Keď už cítite, že sa nesústredíte, urobte si pauzu. Dajte si kávu, niečo zjedzte alebo sa ponaťahujte. Pri dlhých cestách sa prestriedajte alebo si aspoň krátko zdriemnite. Samostatnú kapitolu potom predstavujú prestávky profesionálnych vodičov, ich dĺžku a frekvenciu určuje zákon a nazývajú sa bezpečnostné prestávky.

Jazdite predvídateľne

Náhle zmeny smeru bez smeroviek vodiča za vami pekne zmätú a môžu spôsobiť nehodu. Preto ich používajte vždy, keď meníte smer, a to aj pri predbiehaní cyklistu alebo odstaveného auta.

Emócie za volant nepúšťajte

Ste nahnevaný, vyľakaný alebo inak rozhodený? Potom za volant ešte chvíľu nesadajte, počkajte, kým sa trochu upokojíte. V opačnom prípade by ste sa na jazdu nedokázali naplno sústrediť a pravdepodobnosť, že sa niečo stane, by sa rapídne zvýšila.

Za volant sadajte iba s čistou hlavou

Keď si večer vypijete, za volant nesadáte. To je jasné, ale čo ráno? Ak ste toho vypili viac, ako je zdravé, skontrolujte si množstvo alkoholu v krvi ráno pred jazdou. Nespoliehajte sa na orientačný alkohol kalkulačky, ale radšej si zaobstarajte spoľahlivý alkoholtester. Možno budete prekvapený.

Technický stav pod kontrolou

Svoje momentálne rozpoloženie za volantom, dopravnú situáciu a reakcie okolitých vodičov na 100 % neovplyvníte, ale technický stav pneumatík a vozidla je plne vo vašej moci. Urobte pre bezpečnosť svojej jazdy maximum a pravidelne kontrolujte to, čo môže v kľúčovom okamihu rozhodnúť.

 


Vyberte preferovanú predajňu
Zatvoriť
Zatvoriť

Chcete si rezervovať termín na sezónne prezutie? Kliknite na REZERVÁCIU.