Zatvoriť
Využite možnosť lacno nakúpiť
Výpredaj
Menu
Produkty a služby

Rozdiely medzi letnou a zimnou údržbou auta: Ako mať auto vždy v tej najlepšej kondícii?

12. 12. 2018

Zima je obdobie, na ktoré sa teší asi len máloktorý šofér. Pred zimou si každé auto vyžaduje trochu pozornosti a aby vás zima neprekvapila, je dobré sa ňu pripraviť. O niečo veselšie je to už na jar, denné teploty stúpajú a blíži sa obdobie, ktoré je  všeobecne omnoho obľúbenejšie. Ani to však nie je úplne bezstarostné, svoje špecifiká má aj letná údržba auta, resp. jeho príprava na letné obdobie. Auto, o ktoré je dobre postarané sa vám odvďačí spoľahlivosťou, v zime s ním bez problémov zvládnete jazdu na hory, v lete si zas hravo poradí aj s dlhou cestou k moru.

Údržba auta v zimnom období

Začnime aktuálnym obdobím. Pred zimou sa určite oplatí dôkladne skontrolovať stav zimných pneumatík, pripomeňme, že minimálna hĺbka dezénu zimných pneumatík je u nás 3 mm. Pneumatiky však odporúčame vymeniť už keď dezén dosiahne hĺbku 4 mm.

V zime viac ako inokedy dostáva zabrať aj autobatéria. Mrazy ju dokážu poriadne vyšťaviť a znížiť jej kapacitu. Pred zimou teda určite odporúčame vykonať test autobatérie, prípadne zainvestovať a kúpiť si novú.

Vašu pozornosť si zaslúži aj lak karosérie. Pred zimou karosériu dôkladne prehliadnite a opravte škrabance či odreniny. Všímajte si aj miesta, na ktorých je lak odlupnutý. Práve tu totiž môže začať auto hrdzavieť a výrazne tomu pomôže posypová soľ. Tiež odporúčame nechať si auto pred zimou navoskovať. Vosk zvýši odolnosť laku, ochráni ho a zároveň aj následné čistenie auta bude jednoduchšie.

Nezabudnite ani na správne fungovanie všetkých svetiel, stav stieračov a nemrznúcu zmes do ostrekovačov. Doplňte si určite aj výbavu auta, okrem povinných položiek pridajte aj lopatku, metličku, škrabku na sklo, rozmrazovač zámkov a ak sa chystáte na hory, tak určite aj snehové reťaze.

Údržba auta v letnom období

Vaše auto si zaslúži pozornosť aj pred letom. Určite si naplánujte prezutie na letné pneumatiky a nejazdite na zimných. Hoci to nie je zakázané, zimné pneumatiky majú v letnom období horšie vlastnosti ako letné a zároveň sa rýchlejšie opotrebovávajú.

Skontrolujte aj všetky gumové častitesnenia, počas zimy mohli popraskať. Odporučiť môžeme aj návštevu servisu, kde vám skontrolujú podvozkové diely a v prípade potreby aj geometriu kolies. Po zime sa určite oplatí skontrolovať aj brzdy, znečistenie zo zimných ciest môže ich účinnosť výrazne znížiť a tiež skrátiť ich životnosť.

V zimnom období ste na ňu možno ani nemysleli, ale v lete ju budete zrejme používať veľmi často. Presne tak, reč je o klimatizácii. Práve tá si po zime zaslúži poriadnu očistu, určite pre to nezabudnite na dezinfekciu klimatizácie, prípadne doplnenie chladiva.

Napokon, po zime si vaše auto opäť zaslúži poriadne umytie aj s voskovaním. Odstránite tak možné zvyšky zimných spomienok, najmä v podobe stôp po posypovej soli.

V oboch prípadoch platí, že údržbu auta si netreba nechávať „na neskôr“, prípadne ju úplne zanedbať. Prezutím pneumatík totiž príprava na novú letnú či zimnú sezónu len začína.


Vyberte preferovanú predajňu
Zatvoriť
Zatvoriť

Chcete si rezervovať termín na sezónne prezutie? Kliknite na REZERVÁCIU.