Zatvoriť
Využite možnosť lacno nakúpiť
Výpredaj
Menu
Produkty a služby

Nenechajte sa nachytať! Ako je to s používaním zimných pneumatík v susedných krajinách?

22. 11. 2018

 Povinnosť používať zimné pneumatiky danú zákonom u nás zrejme pozná každý zodpovednejší motorista. Ako je to však s povinnosťou ich používania u našich susedov? Pripravili sme pre vás aktuálny prehľad.

                                                           používaní zimných pneumatík Nemecko

Sezóna prezúvania je už v plnom prúde a v tomto období už používanie zimných pneumatík v niektorých krajinách stanovuje aj zákon. Je to tak aj u nás, pričom konkrétne ustanovenie nájdeme vzákone č. 8/2009 o cestnej premávke. Ten určuje, že pre osobné autá je na Slovensku používanie zimných pneumatík povinné od 15. novembra do 31. marca, ak sa na vozovke nachádza súvislá vrstva snehu, námraza, alebo ľad. Zimné pneumatiky musia byť použité na všetkých nápravách a minimálna hĺbka ich dezénu musí byť aspoň 3 mm. Ako je to ale u našich susedov?

Rakúsko

Naši západní susedia majú v zákone ustanovenú povinnosť používať zimné pneumatiky od 1.11. do 15.4. v prípade, ak sa na vozovke nachádza súvislá vrstva snehu, snehová kaša alebo ľad. Povinnosť je teda určená v závislosti od počasia. Pozor, to ale neplatí pre nákladné vozidlá nad 3,5 t a autobusy, tie musia byť v tomto období vždy používať zimné pneumatiky bez ohľadu na stav vozovky, a to aspoň na jednej hnanej náprave.

Dodajme, že toto obdobie je dlhšie než u nás, Rakúsko má navyše hornatý terén a rozhodne v tomto ohľade netreba nič podceniť. Platí navyše, že zimná pneumatika musí mať dezén aspoň 4 mm. Ak máte teda pneumatiky s menšou hrúbkou dezénu „na dojazdenie“, ktoré vám u nás ešte stačia, pred policajtmi s nimi neobstojíte.

Česká republika

Podobný zákon platí aj v Českej republike, kde je stanovená povinnosť používať zimné pneumatiky v období od 1.11. do 31.3., pričom aj tu platí podmienka závislosti od počasia. Povinnosť teda platí v prípade, ak sa na vozovke nachádza súvislá vrstva snehu alebo ľadu, alebo je možné tieto poveternostné podmienky očakávať. Český zákon je v jednom bode celkom špecifický, a to v prípade použitia dopravnej značky „Zimná výbava“. Tá totiž stanovuje povinnosť používať zimné pneumatiky bez ohľadu na aktuálne poveternostné podmienky či stav vozovky.
Dodajme, že aj v Českej republike je minimálna hĺbka dezénu zimných pneumatík 4 mm.

 

                                                                                                         používaní zimných pneumatík Česká republika

Maďarsko

Výrazne benevolentnejšie sú v tomto prípade maďarské zákony. Tie totiž nestanovujú povinnosť používať zimné pneumatiky. Pozor si však dávajte na to, že súčasťou povinnej výbavy v zime sú snehové reťaze, pričom splnenie tejto povinnosti býva kontrolované spravidla na hraničných prechodoch.

Poľsko

Poľsko taktiež nemá zákonom stanovenú povinnosť používania zimných pneumatík. Na úsekoch označených príslušnou značkou môže byť však určená povinnosť použitia zimných reťazí.

Ukrajina

Rovnako ako v predchádzajúcich prípadoch, ani Ukrajina nemá určenú povinnosť používania zimných pneumatík. S ohľadom na terén a geografickú polohu však rozhodne odporúčame poriadne si zistiť všetky informácie o stave konkrétnych ciest. Na Ukrajine je povolené používanie nielen snehových reťazíale aj pneumatík s hrotmi.

 

                                                                                                                  používaní zimných pneumatík Rakúsko

Nemecko

Hoci Nemecko nie je našou susednou krajinou, rozhodli sme sa ho sem pridať, keďže len nedávno sa tu sprísnili pravidlá pre používanie zimných pneumatík. Po novom už za zimné pneumatiky budú považované len tie, ktoré majú aj označenie snehovej vločky s horským štítom na pozadí (3PMSF).

Pneumatiky, ktoré majú len označenie M+S, M.S. alebo M&S či obdobné, už nebudú považované za zimné. Ak takéto pneumatiky máte na aute obuté a chystáte sa do Nemecka, nemusíte ich hneď prezúvať alebo vyhadzovať. Nové nariadenie sa vzťahuje len na pneumatiky vyrábané od roku 2018. Ak máte pneumatiky staršieho dáta výroby, používať ich môžete na území Nemecka ako zimné do 30.09.2024. Dodajme, že v prípade osobných vozidiel musia byť zimné pneumatiky obuté na všetkých kolesách a minimálna hĺbka dezénu je 4 mm.

Ak sa vyberiete hoci len za nákupmi do Rakúska či Maďarska, je dobré overiť si, ako je to s povinnosťou použitia zimných pneumatík. Ušetriť si môžete kopec starostí nielen pri prípadnej policajnej kontrole, ale aj pri opletačkách s poisťovňou v prípade poistnej udalosti či dopravnej nehody.

 

 

 

 


Vyberte preferovanú predajňu
Zatvoriť
Zatvoriť

Chcete si rezervovať termín na sezónne prezutie? Kliknite na REZERVÁCIU.