Zatvoriť
Využite možnosť lacno nakúpiť
Výpredaj
Menu
Produkty a služby

Barum: legendárna značka medzi pneumatikami oslavuje 70 rokov

8. 10. 2018

Snáď by sme na Slovensku a v Českej republike nenašli motoristu, ktorý by nepoznal značku Barum. Menej z nich by už vedelo, že Barum tento rok oslavuje jubilejných 70 rokov od svojho vzniku. Poďte sa spolu s nami pozrieť na významné body v histórii tejto legendy medzi pneumatikami.

História výroby pneumatík v Zlíne sa začala písať ešte pred vznikom značky Barum

V roku 1932, ešte predtým, ako sa začala písať história značky Barum, začal Tomáš Baťa s výrobou prvých pneumatík. Produkcia v tomto segmente spolu s rozvojom automobilového priemyslu rástla a časom pôsobilo v tomto segmente už viacero značiek. Po 2. svetovej vojne, v roku 1948 dochádza k vytvoreniu novej spoločnosti, ktorá združila tri značky venujúce sa výrobe pneumatík. Zrejme už tušíte, ktoré to boli. Názov Barum totiž pozostáva z prvých písmen značiek Baťa, RubenaMatador, resp. Mitas.

Značka Barum začala svoje výrobné kapacity pomerne rýchlo rozširovať. Na cestách pribúdalo stále viac áut a dopyt po pneumatikách na osobné či nákladné autá sa zvyšoval. Už v roku 1959 začala spoločnosť Barum vyrábať svoje prvé bezdušové plášte. Logickou reakciou na zvyšujúci sa dopyt po pneumatikách bol v roku 1966 začiatok výstavby továrne v Otrokoviciach. Výroba je tam zahájená o 5 rokov neskôr.

Pneumatiky Barum vždy držali krok s dobou

Nezabúdalo sa však ani na vývoj samotných pneumatík. Rok po zahájení výstavby továrne v Otrokoviciach, v roku 1967, predstavuje Barum svoju prvú radiálnu pneumatiku s označením 155-14 OR 1. Využívala ich okrem iného aj legendárna Škoda 1000 MB.

Aktivity značky Barum sa nesústreďovali len na výrobu pneumatík. Dôležitým míľnikom je rok 1971 a spolu s ním prvý ročník československej BarumRally, ktorej hlavným partnerom je Barum dodnes.

Na modernizovanú ponuku automobilky Škoda reaguje celkom prirodzene aj značka Barum, v roku 1987 boli po prvýkrát predstavené pneumatiky OR 37, ktoré si určite pamätajú mnohí z nás. Hojne boli totiž používané na Škode Favorit, pričom pre tento model boli priamo prispôsobené.

Nedávna história značky Barum pod krídlami koncernu Continental

Ďalší zlom pre značku Barum nastal v roku 1993 a nesúvisel iba so zmenou politickej situácie. Práve v tomto roku sa Barum stáva súčasťou koncernu Continental. Pneumatiky Barum ani v tomto období nijako nezaostávajú za svojou konkurenciou. Dôkazom nám môžu byť letné pneumatiky BarumBravuris predstavené v roku 2002, ktoré bezproblémov zvládajú rýchlosť až 240 km/h.

Spoločnosť Continental investuje ďalšie prostriedky dorozvoja značky a Barum si v strednej Európe naďalej drží svoju stabilnú pozíciu. V portfóliu pneumatík Barum pre osobné autá sa nachádzajú letné plášte Bravuris 3 HM, Brillantis 2, Bravuris 4x4 či Bravuris 2. V kategórii zimných plášťov ponúka Barum najnovšie zimné gumy Polaris 5, Polaris 3,pričom pre úžitkové vozidlá sú určené modelyVanis 2 a SnoVanis 2.

Záverom dodajme, že s pneumatikami Barum máme aj my v Mikone bohaté skúsenosti. Túto značku pneumatík predávame už od nášho vzniku od roku 1992. Pneumatiky značky Barum  predávame už 25 rokov a za toto obdobie sme sa stali ich najväčším predajcom na Slovensku. Od našeho vzniku sme ich predali viac než 2 milióny kusov.  


Vyberte preferovanú predajňu
Zatvoriť
Zatvoriť

Chcete si rezervovať termín na sezónne prezutie? Kliknite na REZERVÁCIU.