Zatvoriť
Využite možnosť lacno nakúpiť
Výpredaj
Menu
Produkty a služby

Vydajte sa autom za nezabudnuteľnými zážitkami na pompéznu Francúzsku riviéru

22. 8. 2022

Dovolenka na Azúrovom pobreží, inak nazývanom aj Francúzska riviéra, môže byť naozaj zárukou tých najkrajších zážitkov, veselej zábavy a dokonalého oddychu. Stačí, ak viete, ktoré miesta by ste mali navštíviť a čo presne v nich hľadať. Inšpirujte sa našimi tipmi a vychutnajte si leto ako nikdy predtým.

Navštívte Anglickú promenádu a slávne trhy v Nice

Cesta do Nice autom z Bratislavy okolo rakúskeho Grazu a talianskych Benátok zaberie približne 12 hodín, čo síce nie je málo, ale toto hlavné mesto Francúzskej riviéry za to určite stojí. Azúrové pobrežie (alebo ako ho Francúzi nazývajú - Côted´Azur) sa naozaj vyznačuje azúrovo-modrou vodou a pieskovými plážami s palmami. Tiahne sa na juhovýchodnom okraji Francúzska v dĺžke vyše 100 km od hraníc s Talianskom až po Saint-Tropez, niekde sa uvádza, že po Toulon či Cassis. Obzvlášť zaujímavé je najmä stredoveké centrum Starého mesta VieilleVille so starobylými uličkami a kaviarničkami, kde sú mnohé budovy takmer výlučne v pôvodnom stave či Anglická promenáda dlhá takmer 7 km, na ktorej objavíte exkluzívne obchody, vychýrené kaviarne či luxusné hotely.
Na preslávenom trhovisku na námestí Place Saint-Francois nájdete najčerstvejšie ryby, mušle, krevety, ustrice, kalmáre i ryby, ktoré vám priamo pred vami pripravia na jedenie. Za zmienku stojí aj slávny Marchéaux Fleurs (Kvetinový trh), čo je tradičná provensálska udalosť, ktorá každý deň ráno (okrem pondelka) skrášľuje ulicu farebnými kvetmi. Ak obľubujete umenie, určite si prídete na svoje v Národnom múzeu Marca Chagalla, kde nájdete zbierku jeho obrazov inšpirovaných biblickými a náboženskými motívmi. A nezabudnite sa zastaviť na suché ružové víno, v meste je najobľúbenejšie - pijú ho takmer všade a všetci, často aj s ľadom. Z Nice sa môžete presunúť do hlavného mesta parfémov – Grasse, vzdialeného cca 40 minút cesty. V múzeu parfémov – LeMusée International de la Parfumerie spoznáte históriu parfumérstva, pozriete a ovoniate si najstaršie a najzaujímavejšie flakóny.

Podmanivé Monako jednoducho nemôžete vynechať

Presun autom z Nice do Monte Carla, hlavného mesta Monaka, vám potrvá asi polhodinu, mestá sú totiž od seba vzdialené asi 21 km.  Ak prídete skoro ráno, predbehnete dav, ktorý vždy čaká na vstup do Oceánografického múzea. Leží na pobreží a patrí medzi najstaršie podmorské múzeá na svete. Vo vnútri si môžete pozrieť fascinujúce exponáty zaujímavých morských živočíchov a tri obrovské akváriá. Jedno je plné tropických rybiek, druhé zobrazuje podmorský svet v Stredozemnom mori a tretie ukazuje život žralokov (môžete tu dokonca pohladkať malého žraloka).

Blízko nájdete Katedrálu Nepoškvrnenej Matky Božej, alebo jednoducho Monackú katedrálu. Na jej výstavbu bol použitý biely kameň, aby sa jasne vynímala v okolí. Napriek tomu, že ide o pomerne mladú stavbu, v jej interiéri sa nachádzajú viaceré historické vzácnosti prenesené zo starších kostolov v okolí. V chráme sa nachádzajú aj hrobky panovníka Rainiera III. a jeho manželky, americkej herečky Grace Kelly. A aká by to bola návšteva Monte Carla, ak by ste si neobzreli svetoznáme kasína? Nemusíte hneď skúšať šťastie v hre, možno vám postačí aj obdivovanie honosných budov kasín štylizovaných do secesného štýlu v podaní elegancie a zlatej éry.
Výlet môžete zakončiť návštevou Kniežacieho paláca, z ktorého je vraj najkrajší výhľad na more a pobrežie, luxusné jachty odpočívajúce v prístave, výškové budovy štverajúce sa do nebies a vilky rozbiehajúce sa do strmého kopca. Kniežací palác nie je neustále prístupný verejnosti, no jeho správcovia ponúkajú počas roka viacero príležitostí na nahliadnutie do časti oficiálnych a súkromných komnát.

Umelecké Cannes vás nasýti na tele i na duši

Trojlístok najznámejších miest Azúrového pobrežia uzatvára umelecké mesto Cannes, ležiace cca  34 kilometrov západne od Nice. Mesto je známe predovšetkým svojím každoročným filmovým festivalom konajúcim sa vždy v máji, keď na určitý čas nebývalo ožije. Okrem neho však ponúka množstvo ďalších lákavých atrakcií. Vyberte sa najprv do jeho uličiek a zastavte sa na trhovisku Marché Forville, kde môžete ochutnať lahodné stredomorské olivy, miestne maškrty či niektoré z provensálskych delikates. Potom sa vydajte na Boulevard de la Croisette, ktorý je centrom turistickej aktivity v Cannes. Je lemovaný hotelmi Belle Epoque, ako je historický InterContinental Carlton Cannes, honosnými vilami a butikmi.

Ak vás láka história, potom navštívte LeSuquet (Staré mesto), ležiace na svahoch Mont Chevalier nad zálivom. Pôvodne rybárska dedina ponúka romantickú atmosféru spred niekoľkých storočí. Centru dominuje starý kostol Eglisedu Suquet a strážna veža Tourdu Mont Chevalier z 11. storočia, odkiaľ je nádherný panoramatický výhľad na pláž a záliv až na ostrov Lerins. Najvýznamnejším kostolom v Cannes je však Notre-Dame de l'Espérance, postavený na vrchu Le Suquet, ktorý oslňuje svojou snovou víziou mesta. Stavba postavená v neskorogotickom slohu pochádza zo 16. storočia a na hlavnom oltári sa nachádza známa Madona zo 17. storočia. Po celom dni na nohách vám určite dobre padne vykúpať sa v mori. Vyberte si napríklad mestskú pláž Plage di Midi, alebo zájdite kúsok za centrum mesta a oddýchnite si na pláži Palm Beach.

Na cestu prichystajte okrem seba aj auto

O tom, že sa na takúto cestu potrebujete poriadne pobaliť, nikto nepochybuje. Netreba však zabúdať ani na auto, ktorým sa na dovolenku poveziete. Nechajte si ho skontrolovať v autoservise, ktorému dôverujete. Určite sa budete cítiť istejšie a dovolenku zvládnete bez problémov.

 


Vyberte preferovanú predajňu
Zatvoriť
Zatvoriť

Chcete si rezervovať termín na sezónne prezutie? Kliknite na REZERVÁCIU.