Zatvoriť
Využite možnosť lacno nakúpiť
Výpredaj
Menu
Produkty a služby

Čarovný Schladming a jeho okolie

18. 7. 2022

Rakúske mesto Schladming patrí medzi hlavné perly Štajerska. Čakajú tu na vás vzácne historické pamiatky, skvelé možnosti na turistiku, ale i dokonalé kulinárske zážitky. Cesta autom z Bratislavy vám pritom bude trvať menej ako 4 hodiny.
           
Destinácia pre každého dovolenkára

Dovolenku v hornatom regióne Dachstein-Schladming si vychutná naozaj každý, bez ohľadu na to, či uprednostňuje odpočinok alebo skôr športové aktivity. K úchvatným výhľadom sa môžete dostať horským bicyklom, ale aj pohodlne lanovkami alebo autom.

V celej oblasti sa nachádza až 300 alpských plies a 100 vodopádov, nechýbajú ani horské chodníky pre rodinky s deťmi. Pre tých náročnejších a skúsenejších je zase pripravených 26 ferrát s rôznou náročnosťou. Za návštevu však určite stojí aj mestské múzeum či športové centrum.

Ako sa dostanete do Schladmingu

Ešte predtým, ako sa vydáte na cestu, nezabudnite sa na všetko poriadne pripraviť. Ak plánujete dovolenku v Schladmingu využiť aj na športové aktivity, alebo potrebujete viac priestoru na batožinu, môžete napríklad využiť prenájom strešných nosičov či boxov vhodných na cestovanie alebo prenájom nosičov na bicykle.

V Rakúsku sú všetky diaľnice spoplatnené, diaľničné nálepky dostanete na odpočívadlách a benzínových pumpách. 10-dňová diaľničná známka pre osobný automobil do 3,5 t na rok 2022 stojí 9,60 €. Môžete si vybrať medzi nálepkou na okno alebo elektronickou známkou. Ceny sú pri obidvoch variantoch rovnaké. Okrem toho sa v Rakúsku platí mýto za prejazd niektorými tunelmi či horskými úsekmi. Uhrádza sa v eurách v hotovosti alebo platobnou kartou.
 

Čo sa v Schladmingu oplatí vidieť a zažiť

 • Dachsteinský ľadovec (2700 m) – lanovka na horu Dachstein (v preklade Kamenná strecha) sa nachádza v meste Ramsau am Dachstein, ktoré je od mesta Schladming vzdialené cca 25 km. Autom sa tam dopravíte za necelú polhodinku. Po ceste sa dostanete až do nadmorskej výšky 1 692 m ku dolnej stanici lanovky Dachsteinsüdwandbahn, kde je veľkokapacitné parkovisko. Výlet na ľadovec vás odmení rozprávkovým výhľadom z panoramatickej kabínovej lanovky, pohľadom z vyhliadkovej plošiny Sky Walk, odkiaľ uvidíte impozantné vrchy Großglockner, Hochkönig a Großvenediger

  Nevynechajte ani adrenalínovú prechádzku po visutom moste nad roklinou (tzv. Treppe ins Nichts- Schody nikam), kde budete stáť na presklenej plošine ako vo vzduchoprázdne. V srdci ľadovca objavíte Dachstein Eispalast- Ľadový palác, kde budete obdivovať trblietavé ľadové sochy. Dostanete sa do neho cez 100 m dlhý visutý most (Hängebrücke am Dachstein).

 • Ramsau am Dachstein – táto dedinka sa rozkladá na lúkach priamo pod skalným masívom Dachstein a zároveň vysoko nad Schladmingom. Je obľúbeným cieľom výletníkov, ktorí milujú pokoj a krásne horské panorámy.
 • Typické vidiecke ubytovanie ponúkajú apartmánové domy a hotely. Ramsau leží asi 12 km od Schladmingu a dostanete sa tam po kľukatej, ale kvalitnej, celoročne udržiavanej horskej ceste.

 • Mesto Schladming – v tomto centre miestneho aj turistického života pre široké okolie žije takmer 7 000 obyvateľov. Toto malebné bývalé banské mestečko láka svojimi dvoma krásnymi kostolmi, desiatkami reštaurácií, kaviarní a obchodov či požičovňami športového vybavenia.
   
 • Športové aktivity v Schladmingu – ak milujete aktívny oddych, potom môžete vyskúšať adrenalínový rafting, kajaking na rieke Enns alebo paragliding, pre nadšených cyklistov je pripravených 930 km cyklotrás + trás pre horské bicykle, pre hráčov golfu zase 4 golfové areály, horolezcov čaká až 14 horolezeckých výstupov na južných stenách Dachsteinu, atléti majú k dispozícii 45 bežeckých- a nordic-walking trás, možnosti streľby z luku či letné lyžovanie na Dachstein ľadovci.


   
 • Alpské múzeum Alpinmuseum Austria-hütte - ukazuje geologickú históriu mohutného masívu pomocou vzoriek hornín a fosílií. Dostanete sa sem od Schladmingu cez Ramsau až po stanicu Dachstein-Seilbahn, k Austriahütte je to potom asi 30 minút chôdze.
   
 • Hrad Hohenwerfen - bývalá arcibiskupská pevnosť pochádza z 11. storočia. Na pozeranie je tu kaplnka, mučiareň, predvádzajú sa ukážky sokoliarstva a ďalšie atrakcie. Okrem toho môžete navštíviť aj 3 múzeá, venované sokoliarstvu, histórií a architektúre hradu. Pevnosť leží v meste Werfen, približne 75 km od Dachsteinu.
   
 • Mesto Salzburg – Približne hodinu autom (87,8 km) trvá cesta zo Schladmingu do Salzburgu, rodiska slávneho Mozarta, na ktoré sa oplatí vyhradiť si minimálne jeden celý deň. Veľkým lákadlom sú nádherné záhrady zámku Mirabell, most Makarsteg ovešaný zámkami určený pre chodcov a cyklistov, hora Mönschberg s výťahom nahor a s úžasným výhľadom na celé mesto či múzeum zasvätené W. A. Mozartovi v jeho rodnom dome. Odporúčame tiež ochutnať originálne Mozartove gule v slávnej cukrárni Fürst.
   
 • Miestne štajerské špeciality – gurmáni si určite radi pochutnajú na tradičných delikatesách, ktoré sú pripravované prvotriednymi šéfkuchármi priamo z miestnych surovín.


  Ubytovanie v Schladmingu

  V Schladmingu nájdete ubytovanie v miestnych hoteloch, apartmánoch či súkromných penziónoch rôzneho štandardu.Mnohé z nich sú doslova obkolesené horami, takže majú ideálnu polohu na turistiku. Okrem toho ponúkajú moderný wellness, športový program či celoročné zľavové balíčky na rôzne podujatia alebo športové aktivity. Využiť môžete tiež online rezerváciu ubytovania cez Booking. com.


  Cesta z Bratislavy do Schladmingu je dlhá asi 350 km. Autom sa do regiónu Schladming – Dachstein dostanete po rýchlostnej ceste S6 cez Semmering, ďalej pokračujte od Leobenu po diaľnici A9 do Liezenu a odtiaľ komfortnou obojsmernou cestou v údolí rieky Enns.

  Získajte Schladming-Dachstein Sommercard

  Zľavovú kartu Schladming Dachstein Sommercard môžete využiť od mája do októbra. Získate ju zadarmo už od jedného prenocovania vo viac ako 1.000 ubytovacích zariadeniach po celom regióne a platí vám počas celého pobytu.Návštevnícka karta Schladming-Dachstein Sommercard umožňuje bezplatný vstup na viac ako 100 voľnočasových atrakcií v tomto regióne a až 50% zľavu u viac než 100 bonusových partnerov. Medzi zarátané bezplatné služby patria jazdy lanovkami v regióne, využitie mnohých druhov verejnej dopravy, vjazd na spoplatnené cesty, ako aj vstup do rôznych múzeí, na kúpaliská a do bazénov.


Vyberte preferovanú predajňu
Zatvoriť
Zatvoriť

Chcete si rezervovať termín na sezónne prezutie? Kliknite na REZERVÁCIU.