Zatvoriť
Využite možnosť lacno nakúpiť
Výpredaj
Menu
Produkty a služby

Prečo je dôležité kontrolovať tlak v pneumatikách? Nejde len o bezpečnosť

23. 10. 2018

 

Správne nahustené pneumatiky sú jedným zo základných predpokladov pre bezproblémovú a bezpečnú jazdu. Tlak v pneumatikách má priamy vplyv nielen na jazdné vlastnosti vozidla ale aj životnosť pneumatík a spotrebu paliva.

Ľahostajnosť šoférov sa dokonca snaží kompenzovať aj smernica EÚ, podľa ktorej už všetky nové vozidlá musia byť vybavené systémom na kontrolu tlaku v pneumatikách. Ani toto však nie je zázračné riešenie, keďže varovanie mnohí odignorujú, prípadne majú staršie auto, ktoré tento systém nemá. Riziká, ktoré hrozia pri jazde s nesprávne nahustenými pneumatikami sme zhrnuli do troch oblastí.

Tlak v pneumatikách a vplyv na bezpečnosť

Stránku bezpečnosti sme na prvé miesto nezaradili len tak náhodou. Práve o bezpečnosť na cestách ide najviac. Pri nesprávnom nahustení pneumatika stráca svoje pôvodné vlastnosti, ako napríklad priľnavosť. Prejaví sa to pri jazde do zákrut, prípadne pri brzdení. V krízových situáciách, pri ktorých zohrávajú podstatnú úlohu stotiny sekúnd a pár metrov vás nesprávne nahustená pneumatika skrátka „nepodrží“.

Správnym tlakom v pneumatikách k úspornej prevádzke auta

Kto by pri prevádzke motorového vozidla nechcel ušetriť? Ak chcete auto používať naozaj efektívne, pravidelná kontrola tlaku v pneumatikách je samozrejmosťou. Podhustená pneumatika má vyšší valivý odpor a tým aj zvyšuje spotrebu paliva. Pri krátkych jazdách v meste je to možno zanedbateľný rozdiel, ale ak sa zameriate na spotrebu v dlhšom časovom horizonte, rozdiel si určite všimnete.

Úspora pri správnom tlaku však nespočíva iba v optimálnej spotrebe paliva. Nesprávne nahustené pneumatiky sa rýchlejšie opotrebovávajú a tak vám jednoducho vydržia kratšie. Zároveň sú pneumatiky v takomto stave náchylnejšie na poškodenie, napríklad prierazom o obrubník.

Nesprávne nahustené obutie negatívne ovplyvňuje jazdné vlastnosti

Dlhšia brzdná dráha, horšia akcelerácia, nižšia stabilita v zákrutách. Tak by sme mohli v skratke zhrnúť negatívne vplyvy nesprávne nahustených pneumatík na jazdné vlastnosti. Nie je to len pre fajnšmekrov, aj priemerne zdatný motorista určite spozná rozdiely v správaní auta pri nesprávne nahustených pneumatikách.

Dôvody, pre ktoré sa oplatí sledovať tlak v pneumatikách sme si už rozobrali. Záverom pre vás máme pár tipov, ako sa zodpovedne starať o tlak v pneumatikách vášho auta.

  • Tlak v pneumatikách by ste mali kontrolovať aspoň raz mesačne, prípadne vždy pred dlhšou cestou (napríklad na letnú dovolenku k moru)
  • Zistite si zo štítka na aute ideálny tlak pre pneumatiky a nahustite ich podľa toho. Prispôsobte podľa tohto štítka tlak v pneumatikách aj podľa zaťaženia vozidla.
  • Nespoliehajte sa len na systém kontroly tlaku v pneumatikách (ak ho vaše auto má), noste so sebou vždy aj bežný merač tlaku
  • V prípade, že nemáte na mesačnú kontrolu tlaku čas, dajte si v pneuservise nahustiť pneumatiky dusíkom, ten vám zabezpečí stabilný tlak v pneumatike niekoľko mesiacov


Vyberte preferovanú predajňu
Zatvoriť
Zatvoriť

Chcete si rezervovať termín na sezónne prezutie? Kliknite na REZERVÁCIU.