Zatvoriť
Využite možnosť lacno nakúpiť
Výpredaj
Menu
Produkty a služby

Od semiačka k pneumatike...

28. 10. 2015

Spoločnosť Bridgestone Corporation úspešne vyrobila pneumatiky pre osobné vozidlá so 100% podielom prírodného kaučuku z púštneho kríku guayule*(* guayule je ker rastúcí v suchých oblastiach juhozápadnej části USA a severního Mexika, prírodný kaučuk obsahuje kôra a korene rastliny), ktorý rastie vo vyprahlých oblasiach. Pneumatiky vyrobené v japonskom Technickom stredisku Bridgestone sú mimoriadne pozoruhodné tým, že boli vyrobené z prírodného kaučuku kríkov guayule, vypestovaných spoločnosťou Bridgestone v ich centre pre výskum procesu získávania biokaučuku BPRC (Biorubber Process Research Center (BPRC) v meste Mesa, v americkom štáte Arizona.

      

Bridgestone vyrobil podobné pneumatiky pre osobné vozidlá začiatkom leta, v rámci svojho skutočne globálneho projektu, vo svojom talianskom vývojovom centre v Ríme. Bežný prírodný kaučuk bol vo všetkých hlavných částiach týchto pneumatík – vrátane zmesí behúňa, bočníc a plniva v oblasti pätky – nahradený prírodným kaučukom získaným z kríka guayule, vypestovaného a spracovaného spoločnosťou Bridgestone.
V súvislosti s globálnym rastom počtu obyvateľov a rozvojom motorizácie v rozvojových krajinách sa očakáva ďalšie zvyšovánie dopytu po pneumatikách. V súčasnosti je približne 90 percent všetkého prírodného kaučuku získávaných z kaučukovníka brazílskeho (hevea brasiliensis), ktorý sa pestuje prevažne v tropických oblastiach juhovýchodnej Ázie.  Bridgestone, najväčší výrobca pneumatík a gumárenských produktov na svete, pokračuje v investíciách do výskumu a vývoja zameraného na hľadanie nových a trvale udržateľnejších zdrojov prírodného kaučuku, aby sa zmiernila nadmerná koncentrácia výroby prírodného kaučuku v niektorých regiónoch.
Prírodný kaučuk je primárnou surovinou pre výrobu pneumatík na celom svete a jeho spotreba je vysoká. Budúcí výskum spoločnosti Bridgestone sa zameria na optimalizáciu obsahu prírodného kaučuku v každom kríku guayale a na zhodnotenie možností aplikácií v rôznych druhoch pneumatík a kaučukových zmesí.
Ker guayule rastie na juhozápade USA a v Mexiku a prírodný kaučuk vyrobený z guayule je biomateriálom rastlinného pôvodu, ktorý má podobné vlastnosti ako prírodný kaučuk získavaný z kaučukovníku brazílskeho (hevea brasiliensis). Ďalší vývoj kaučuku z guayule má prispieť k diverzifikáci zdrojov prírodného kaučuku.
Bridgestone založil pre získanie 114 ha, resp. 281 akrov poľnohospodárskej pôdy v arizonskom meste Eloy výskumnú farmu, ktorá používá vyspelé šľachtiteľské postupy a vyvýja metódy pre pestovanie kríku guayule. Farma „Bridgestone Agro Operations Research Farm“ bola otvorená v septembri 2013. O rok neskôr, v septembri 2014, otvoril Bridgestone BPRC a vďaka tomu má pod kontrolou všetky procesy potrebné k vývoju prírodného kaučuku z kríku guayule pre použitie v pneumatikách, vrátane výskumu a vývoja, experimentálnej produkcie a sériovej výroby.
Bridgestone bude aj naďalej pokračovať vo svojich výskumných aktivitách s kríkom guayule ako aj mnohými ďalšími surovinami s cieľom uskutočniť dlhodobú ekologickú víziu prechodu na 100 percent trvale udržateľných materiálov v pneumatikách do roku 2050.

zdroj : Bridgestone

Kontakt pro média:
AC&C Public Relations s.r.o. – Zorka Mašková: Tel.: 220 515 314
Bridgestone CR, s.r.o. – Jaroslav Třetina: Tel.: 226 220 313

 


Vyberte preferovanú predajňu
Zatvoriť
Zatvoriť

Chcete si rezervovať termín na sezónne prezutie? Kliknite na REZERVÁCIU.