Zatvoriť
Využite možnosť lacno nakúpiť
Výpredaj
Menu
Produkty a služby

Navštívte Gdansk, metropolu Pomorského vojvodstva

11. 7. 2022

Poľské prístavné mesto Gdansk sa oprávnene radí k najkrajším poľským mestám. Ak sa nestotožňujete s dovolenkou strávenou polihovaním na pláži, a vábi vás to skôr na sever, potom naštartujte svojho štvorkolesového tátoša a vydajte na cestu. S radosťou vám predstavíme, čo by ste si tu určite nemali nechať ujsť.

Vyberte sa do Gdanska autom
Gdansk je jedno z najväčších a najstarších poľských miest. Nachádza sa pri Baltskom mori a Gdanskom zálive a jeho história siaha až do roku 997. Napriek tomu, že centrum vyzerá, ako by krásy a rôznorodé lákadlá bez náhlenia. bolo vystavané v 16. storočí, v skutočnosti nie je staršie ako 70 rokov. Žije tu takmer 455 000 obyvateľov. Metropola spolu s ďalšími dvoma mestami, Gdyňou a Sopotami tvorí tzv. Trojmesto. Hoci si mesto dokážete v rýchlosti prebehnúť aj za jeden deň, rozhodne odporúčame stráviť v Gdansku minimálne 2 až 3 dni. Len takto si nájdete čas prehliadnuť si jeho krásy a zaujímavosti.
Ak sa na cestu vydáte autom z Bratislavy, počítajte s tým, že dosiahnutie cieľa vám môže trvať približne 8 a pol hodiny (888 km). Cestou sa môžete zastaviť napríklad v Čenstochovej na Jasnej Hore v Bazilike Svätého kríža a Narodenia Panny Márie, kde je uložená ikona Panny Márie Čenstochovskej. Alebo si urobte prestávku v Lodži, kde určite neobíďte najväčší židovský cintorín v Európe, Lodžskú katedrálu či monumentálne paláce v Lodži.Predtým, ako budete pokračovať v ceste, sa môžete posilniť tradičnou lodžskou špecialitou, ktorou je Kugiel przedborski - strúhané zemiaky pečené s mäsom a cibuľou a s porciou bravčovej krkovičky.

Samozrejme,aby ste predišli nečakaným nepríjemnostiam na ceste, ešte predtým, ako vyrazíte, nechajte si auto pre istotu skontrolovať v servise.

Pohodlné ubytovanie v Gdansku
Gdansk ponúka pestrú paletu ubytovacích zariadení. Použiť, ako inak, môžete aj služby Booking.com alebo  AirBnB, pokiaľ máte záujem o ubytovanie v súkromí. Na výber budete mať aj štýlové apartmány s výhľadom na more, prípadne lokalizované priamo v historickej časti mesta.

Mesto, ktoré dýcha históriou
Jednou z pamätihodností, ktoré v Gdansku určite nesmiete obísť, je jedna z najkrajších radníc v severnej Európe. Pochádza zo 14. storočia a vyniká 83 m vysokou vežou z konca 15. storočia. Z gotického štýlu bola po požiari v roku 1556 prestavaná v manieristickom štýle a na výzdobe interiéru sa podieľali najlepší maliari a remeselníci daného obdobia, Hans Vredeman de Vriese, Izaak van den Blocke a Simon Herle. Určite vás upúta aj Červená sála, pôvodne nazývaná Veľká rokovacia sála. Nachádza sa v nej pôsobivý renesančný krb od Willema van der Meera a stropná apoteóza mesta.Po druhej svetovej vojne bola budova zrekonštruovaná a v súčasnosti v nej sídli Múzeum histórie Gdanska.


Dlhá ulica (Dluga ulica), na ktorú sa dostanete prechodom cez pozlátenú Zlatú bránu (Zlota Brama), je prehliadkou nezabudnuteľnej atmosféry, ktorú dotvára očarujúca architektúra, farebné budovy, galérie a pouliční umelci. Cez túto najfrekventovanejšiu ulicu v meste sa dostanete na Dlhý trh (Długy Targ), kde sa nachádza aj slávna Neptúnova fontána od flámskeho architekta a sochára Abrahama van den Blockeho zo 17. storočia. Spolu s Dlhým trhom tvorí táto ulica základ Kráľovskej cesty (Trakt Królewski), po ktorej vchádzali do mesta sprievody počas kráľovských návštev.V súčasnosti je Kráľovská cesta považovaná za jednu z najkrajších peších ulíc v celej Európe.

Múzeum, ktoré vyvoláva naozajstné zimomriavky
Hojne navštevované Múzeum druhej svetovej vojny sa nachádza 14 m pod zemským povrchom a panuje v ňom atmosféra dokonale sprítomňujúca vojnové roky. Zbrane, zničené budovy, jadrový útok na Hirošimu a Nagasaki, ľudské utrpenie – na toto múzeum rozhodne tak ľahko nezabudnete.Tematiku 2. svetovej vojny vám pripomenie aj návšteva oválneho polostrova Westerplatte, kde sa 1. septembra 1939 útokom na vojenské prekladisko začala 2. svetová vojna.

Gdansk má čo ponúknuť aj deťom
V gdanskej štvrti Oliva sa okrem prekrásneho parku, bohato zdobenej katedrály či kláštora z 12. storočia nachádza aj najväčšia zoologická záhrada v Poľsku. Prezrieť si tu môžete hospodárske, voľne žijúce i exotické zvieratá, deti si môžu vyskúšať aj jazdu na poníkoch alebo previezť sa vláčikom.

Nielen deti, ale všetky vekové kategórie určite ohúri pohľad na vzácnu pamiatku lodného žeriavu Zuraw z roku 1444. V jeho blízkosti sa nachádza Námorné múzeum s loďou Sołdek, jednou z najznámejších povojnových lodí v histórii gdanských lodeníc. Tu si v interaktívom oddelení môžete vyskúšať, aké to bolo pracovať, jesť alebo spať na mori.

Pohľad na Gdansk z výšky
Mesto Gdansk si môžete prezrieť aj zhora, stačí, ak sa vyberiete na vežu Konkatedrálnej baziliky Nanebovzatia najsvätejšej Panny Márie.Gotická stavba Mariánskej baziliky je najvyššou tehlovou sakrálnou stavbou na svete a je taká rozľahlá, že jej interiér pojme až 2500 ľudí. Vo vnútri sa nachádza 14 metrov vysoký orloj z 15. storočia. Obrovské hodiny zobrazujú celé hodiny, dni, fázy mesiaca a tiež dátumy sviatkov. S úderom poludnia sa ukazuje sprievod postáv predstavujúcich Adama, Evu, apoštolov, troch kráľov a smrť.

Nájdite si čas aj na Sopoty a Gdyniu
Do Trojmesta okrem Gdanska patria aj mestá Sopot a Gdynia. Prímorské kúpeľné mesto Sopot založil v roku 1823 Napoleonov lekár Jean Haffner a nájdete v ňom najdlhšie mólo v Európe (meria až 511 m), atrakciu Krivý dom či fontánu s bromidovým prameňom. V lete sa Sopot stáva obľúbeným prímorským letoviskom, tzv. poľskou riviérou. Oddýchnuť si môžete na piesočnatých plážach, ktoré sa tiahnu v dĺžke približne 4,5 kilometra. Autom sa do mesta dostanete z Gdanska za cca 22 minút (13 km), čo určite stojí za zváženie.

Gdynia, jedno z najmladších poľských miest, je vzdialená len kúsok od Sopot a cca22 km od Gdanska. Ponúka možnosť navštíviť plávajúce múzeum - vojenskú loď a torpédoborec ORP Blyskavica, ako aj storočnú trojsťažňovú loď Dar Pomorza. Netreba zabudnúť ani na Morské akvárium, predtým nazývané Oceánografické múzeum, so stovkami živých pokladov morskej fauny a flóry.


Vyberte preferovanú predajňu
Zatvoriť
Zatvoriť

Chcete si rezervovať termín na sezónne prezutie? Kliknite na REZERVÁCIU.