Zatvoriť
Využite možnosť lacno nakúpiť
Výpredaj
Menu
Produkty a služby

Goodyear Dunlop Tires Czech zverejnil výsledky svojho prieskumu

28. 12. 2015

Zatiaľ čo 9. novembra bolo v Prahe podľa prieskumu spoločnosti Goodyear Dunlop Tires Czech na zimných pneumatikách iba 67% vozidiel, presne o mesiac neskôr ich bolo už 92,5%. Potvrdzuje sa tak, že hoci je v okolitých krajinách používanie zimných pneumatík prakticky povinné, skutočne pádnym argumentom pre prezutí na zimné pneumatiky pre vodičov zostává až hrozba snehu. Súčasne však nový prieskum odhalil, že významný podiel – zhruba 20% – pneumatík nespĺňa zákonom predpísanú hĺbku dezénu.

Pri náhodnej kontrole výskumný tím previedol meranie hĺbky dezénu pomocou digitálneho hĺbkomeru. Zistilo sa pri tom, že zhruba každé piate pneumatiky na prednej náprave nespĺňali zákonnú minimálnu hranicu hĺbky dezénu 4 milimetre, pri ktorej pneumatiky prestávajú byť na zasneženej vozovke funkčné. Vo väčšine prípadov sa síce išlo len o pomerne nízke prekročenie stanovenej hodnoty, ale ani to nie je podľa zákona prípustné a môže to byť veľmi nebezpečné. V prípade jedného zahraničného, juhoeurópskeho vozidla však meranie odhalilo pneumatiky opotrebované dokonca až na skutočne alarmujúcu hĺbku jedného milimetra

Zimné pneumatiky majú mäkšiu zmes a zaručujú omnoho lepšiu trakciu aj brzdné vlastnosti na snehu a ľade. Zákon vodičom ukladá povinnosť vybaviť zimnými pneumatikami motorové vozidlo kategórie M alebo N v období v zimnom období. Povinnosť platí, pokiaľ sa na komunikácii nachádza súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza, ale aj v prípade, že vzhľadom k poveternostným podmienkam je možné vznik takýchto nepriaznivých podmienok behom jazdy predpokladať. Minimálna hĺbka dezénu zimných pneumatík je zákonom stanovená na 4 milimetre.

Za jazdu na letných pneumatikách v nepriaznivých zimných podmienkach alebo na označených úsekoch cestných komunikácií hrozí vodičom zo strany polície pokuta. Ešte väčší risk pre vodičov však predstavuje to, že poisťovňa má v prípade nehody plné právo odmietnuť poistné plnenie.

zdroj : Pneurevue.cz


Vyberte preferovanú predajňu
Zatvoriť
Zatvoriť

Chcete si rezervovať termín na sezónne prezutie? Kliknite na REZERVÁCIU.