Zatvoriť
Využite možnosť lacno nakúpiť
Výpredaj
Menu
Produkty a služby

Extrémne tvrdé tresty za telefonovanie v Rakúsku

4. 7. 2016

Rakúsko je častým cieľom Slovákov, či už pre nákupy, výlety alebo len ako tranzitná krajina pri ceste k moru. Počas jazdy si dávajte veľký pozor na používanie mobilného telefónu. Novela tamojšieho zákona o premávke priniesla podstatné sprísnenie pravidiel pre mobily, ktoré sa síce smú používať s handsfree a ako navigácia, no iba za určitých podmienok. Nové pravidla už platia.

Novela zákona umožňuje používať homologizované a schválené mobilné aj fixné handsfree sady, tie však musia umožňovať telefonovanie bez toho, aby vodič musel odvrátiť oči od premávky alebo zmeniť polohu na sedadle, napríklad, naklonením sa k telefónu. Káble ani žiadne iné súčasti sady nesmú vodičovi brániť vo výhľade. Za používanie mobilného telefónu inak, ako je to povolené, hrozí bloková pokuta 50 eur, v správnom konaní 72 eur. Ak vodič pokutu nezaplatí, hrozí mu aj uväznenie na 24 hodín.

Novela zakazuje akúkoľvek manipuláciu s mobilom, ktorá by prinútila vodiča odvrátiť oči od premávky. Pokiaľ sa mobilný telefón používa ako navigácia, za každých okolností musí byť upevnený v držiaku. Vodič nesmie zadávať adresu za jazdy, musí tak urobiť pred jazdou alebo vozidlo zastaviť na vhodnom mieste.
Rovnaký princíp platí aj vtedy, ak sa mobil používa na prehrávanie hudby. Inými slovami, vyhľadávanie skladieb za jazdy je zakázané. Novela zákona zakazuje aj zasunutie mobilu do nabíjačky za jazdy, pokiaľ tak urobí pred jazdou, je to pochopiteľne v poriadku.

viac na : http://autobild.cas.sk/clanok/211442/rakusko-extremne-tvrde-tresty-za-telefonovanie

zdroj : Autobild.sk

 

 


Vyberte preferovanú predajňu
Zatvoriť
Zatvoriť

Chcete si rezervovať termín na sezónne prezutie? Kliknite na REZERVÁCIU.