Zatvoriť
Využite možnosť lacno nakúpiť
Výpredaj
Menu
Produkty a služby

Chystáte sa na lyžovačku? Zistite, v ktorých krajinách si za diaľnice priplatíte

19. 12. 2018

Diaľničné známky na nadchádzajúci rok u nás nezdražujú, čo určite potešilo mnohých motoristov. Nie všade je to však tak! Pripravili sme pre vás prehľad cien diaľničných známok a mýta pre rok 2019 vo vybraných európskych krajinách.

Slovensko

Ceny diaľničných známok u nás zostávajú aj na rok 2019 nezmenené. V ponuke sú diaľničné známky s platnosťou 10 dní (10 eur), 30 dní (14 eur) a jeden rok (50 eur).  Ročná diaľničná známka má pritom platnosť od 1. januára 2019 do 31. januára 2020. Ak máte zakúpenú ročnú diaľničnú známku z roku 2018, tá platí práve do konca januára 2019.

Len pre úplnosť dodajme, že využívajú sa výlučne elektronické diaľničné známky, ktoré si môžete zakúpiť buď cez internet, aplikáciu v smartfóne alebo na čerpacích staniciach.

Česká republika

Rovnako ako u nás, aj v Českej republike zostávajú ceny za diaľničné známky oproti tomuto roku nezmenené. Od tých starých sa odlišujú len svojou grafikou. V ponuke sú diaľničné známky s platnosťou jeden rok (1 500 Kč – cca 58 eur), 30 dní (440 Kč – cca 17 eur)10 dní (310 Kč – 12 eur).

Nové diaľničné známky sú už v predaji. Ročná diaľničná známka na rok 2019 platí celkom 14 mesiacov, a teda od 1. decembra 2018 do 31. januára 2020. České diaľničné známky sú bežne dostupné na čerpacích staniciach a zakúpite ich aj na viacerých slovenských pumpách.

Rakúsko

Už tento rok bolo možné popri bežných diaľničných nálepkách v Rakúsku využívať aj tie elektronické. Výhodou je, že elektronickú diaľničnú známku nemusíte následne odstraňovať z čelného okna a zakúpiť si ju môžete online prakticky odkiaľkoľvek. 

V novom roku ale dochádza v Rakúsku k miernemu zdraženiu. Nie je to však nič dramatické, najlacnejšia 10-dňová známka zdražela o 20 centov na 9,20 eur, za 60-dňovú známku zaplatíte 26,80 eur a ročná diaľničná známka s platnosťou do 31.1.2020 vás vyjde na 89,20 eur.

Pred cestou do rakúskych álp vám zároveň odporúčame pozrieť si, ktoré horské priechodytunely sú spoplatnené zvlášť mýtom.

Nemecko

Diaľnice v Nemecku budú aj v roku 2019 bez spoplatnenia spustenie mýta bolo opäť odložené. Hoci to nesúvisí priamo s diaľnicami, pripomeňme, že pri vjazde do vybraných nemeckých miest e potrebné počítať s povinnosťou zakúpenia emisnej plakety. Tú budete potrebovať pri vjazde do zón označených dopravnou značkou „Umwelt zone“. Plaketu vám odporúčame zakúpiť si online, je totiž lacnejšia.

Taliansko

Taliansko je známe svojím mýtom, ktoré rozhodne nepatrí medzi najlacnejšie. Mýtne sa platí na mýtnych bránach v hotovosti alebo kartou. Na prvej mýtnej bráne si vezmete lístok a pri zjazde z diaľnice ho na ďalšej mýtnej bráne naskenujete a zaplatíte stanovenú sumu. Ak sa chystáte na lyžovačku do talianskych Álp, za jazdu po diaľnici zaplatíte približne 12 eur. Samozrejme, samotný poplatok veľmi závisí od miesta, kam máte namierené.

Ak do Talianska jazdíte častejšie, určite zvážte možnosť kúpy predplatenej karty Viacard, ktorú si dopredu nabijete kreditom. Ďalším variantom je elektronické mýto Telepass, ktoré sa vyznačuje spätnou platbou za prejdené úseky diaľnic. Telepass okrem iného ponúka aj ďalšie výhody v podobe jedného vyúčtovania za celú cestu, špeciálnych jazdných pruhov pri prejazde mýtnych brán a akceptovanie v celom Taliansku.

Švajčiarsko

Vo Švajčiarsku je výber diaľničnej známky veľmi jednoduchý. V ponuke je totiž iba ročná diaľničná známka za 40 CHF (cca 36 eur). Zakúpiť sa dá už od 1. decembra 2018 a platná je až do 31. januára 2020. Ak máte zakúpenú švajčiarsku diaľničnú známku na rok 2018, tá platí do 31. januára 2019.

Francúzsko

Podobne ako v prípade Talianska, aj vo Francúzsku je potrebné počítať s pomerne vysokými poplatkami za mýto. Platí sa na mýtnych bránach pri zjazde z diaľnice, na mýtach označených emblémom platobnej karty je možné platiť aj týmto spôsobom. Určite však odporúčame mať hotovosť ako záložné riešenie v prípade, ak by platba kartou nebola možná.

Výšku mýta si odporúčame overiť ešte pred cestou, dá sa to nájsť jednoducho online. Následne stačí už iba zadať prechádzané úseky a dozviete sa, koľko vás bude stáť mýto. Ako príklad uveďme, že cesta po diaľnici do francúzskych Álp vás vyjde približne na 10 až 15 eur. Okrem diaľnic budete platiť mýto aj za prejazd vybranými tunelmi a mostmi. Za prejazd tunelom popod Mont Blanc (tam a späť) napríklad zaplatíte vyše 55 eur. 

Okrem prípravy vášho auta pred dlhšou cestou teda určite nezabudnite ani na poplatky spojené s používaním diaľnic. Trasu si s dostatočným predstihom naplánujte, odmenou za to vám bude menej stresu počas cesty.


Vyberte preferovanú predajňu
Zatvoriť
Zatvoriť

Chcete si rezervovať termín na sezónne prezutie? Kliknite na REZERVÁCIU.