Zatvoriť
Využite možnosť lacno nakúpiť
Výpredaj
Menu
Produkty a služby

Ako si správne vybrať pneumatiky na zimu?

6. 10. 2016

Treba si uvedomiť, že pneumatiky zabezpečujú jediný kontakt auta s vozovkou na ploche, ktorá nie je väčšia ako štyri pohľadnice. Kým doteraz boli jasnou voľbou na chladné mesiace zimné pneumatiky, zmeny klímy i ekonomické faktory vrátili do hry fenomén celoročných pneumatík. Hoci sa predávajú desiatky rokov, skutočným hitom sa stali najmä v posledných dvoch sezónach. Na tento trend reagovali takmer všetci renomovaní výrobcovia a priniesli do segmentu zaujímavé novinky.

Testy ukazujú, že výrobcovia už tajomstvo správnej zmesi i dezénu odhalili a celoročné pneumatiky si dokážu veľmi dobre poradiť aj s tažkými podmienkami z pohľadu záberu, ovládateľnosti i brzdných vlastností. Z hľadiska legislatívy spĺňajú podmienky pre použitie v zime, ak majú na bočnici vyznačený symbol M+S a aspoň 3 mm hlboký dezén. To isté platí pre zimné pneumatiky. Stále však treba brať do úvahy, že kým zimné pneumatiky sú vyvíjané špeciálne pre jazdu na snehu, ľade či snehovej brečke, celoročné sú určitým kompromisom medzi letnými a zimnými vlastnosťami.

Ak sa rozhodujeme medzi kúpou zimných a celoročných pneumatík, musíme zohľadniť terén, v ktorom sa bežne v zime pohybujeme – teda či jazdíme viac v meste, mimo neho alebo občas aj na nespevných cestách prípade, že zimu trávime na lyžovačke či v horách. D úvahy treba brať i veľkosť auta, výkon motora a štýl jazdy vodiča, ale i región, v ktorom žijeme.

Dôležitý faktorom je aj to, koľko kilometrov najazdíme. Dobrým návodom môžu byť nasledovné kritériá:

1. Ročne najazdím 15 a viac tisíc kilometrov
Pre vás jednoznačne odporúčame používať zvlášť sadu zimných a letných pneumatík.
2. Ročne najazdím 5 až 15-tisíc km, väčšinou dlhé trasy, často prejdem naraz 100 a viac km
Pre vás odporúčame používať zvlášť sadu zimných a letných pneumatík.
3. Ročne najazdím 5 až 15-tisíc km, väčšinou krátke trasy v meste a v rovinatých oblastiach južného Slovenska 
Pre vás je možná aj alternatívna používania celoročných pneumatík. Ak však od pneumatík očakávate maximum výkonu, používajte v lete letné a v zime zimné pneumatiky.
4. Ročne najazdím do 5 až 7-tisíc km
Pre vás odporúčame používať celoročné pneumatiky s certifikáciou na zimu a na leto (napr. Michelin CrossClimate). V prípade silnej poľadovice a snehovej kalamity vás tieto pneumatiky nesklamú

Viete o tom, že zimná pneumatika, ktorá má hĺbku dezénu menej ako 4 mm, už nie je považovaná za zimnú pneumatiku? 
Jej vlastnosti sú identické s vlastnosťou letnej pneumatiky s rovnakou hĺbkou dezénu. Preto je už na použitie v zime nevhodná.

Viete o tom, že pneumatiky s hĺbkou dezénu menej ako 3 mm sú pri väčšom daždi náchylné na vznik aquaplaningu už pri rýchlosti 60 km/h? 

Viete o tom, že zimné pneumatiky s hĺbkou dezénu 4 a viac mm majú v lete na mokrej vozovke výrazne dlhšiu brzdnú dráhu ako letné pneumatiky s rovnakou hĺbkou dezénu?

Vyberajte si zimné pneumatiky správne !

Široký sortiment pneumatík nájdete na e-shope: www.mikona.sk


Vyberte preferovanú predajňu
Zatvoriť
Zatvoriť

Chcete si rezervovať termín na sezónne prezutie? Kliknite na REZERVÁCIU.