Zatvoriť
Využite možnosť lacno nakúpiť
Výpredaj
Menu
Produkty a služby

Testy zimných pneumatík ADAC

18. 10. 2022

Zimné pneumatiky vás v drsných zimných podmienkach nesmú sklamať. Sneh, ľad, blato, voda či nízke teploty – to všetko by mali s prehľadom zvládať. Odborníci z ADAC si to už tradične vzali na starosť a tento rok vám predstavujú hodnotenie 33 aktuálnych modelov pneumatík ADAC v dvoch rozmeroch.

ADAC skúma pneumatiky nezávisle a podrobne

Od zimných pneumatík očakávame, že budú predovšetkým bezpečne odolávať nástrahám chladného počasia. Zaujíma nás však aj to, či šetria palivo, jazdia ticho a ako dlho vydržia.
teste zimných pneumatík ADAC 2022 preto nájdete 33 aktuálnych modelov pneumatíkv dvoch rozmeroch. Systém hodnotenia je navrhnutý tak, aby rozpoznal pneumatiky s vyváženým výkonom, zvládajúce rozličné podmienky.

Uznávaný nemecký automobilový klub ADAC sa už takmer 120 rokov venuje bezpečnosti na cestách, v rámci čoho pravidelne každú sezónu testuje pneumatiky. Keďže pri každom testovaní sa hodnotia pneumatiky od predajcu, výrobca pneumatík nemá na organizátora žiadny vplyv. Vďaka tomu výsledky testov vždy zodpovedajú skutočnosti. Každá pneumatika má možnosť preukázať svoje vlastnosti, čo sa týka ovládateľnosti na mokrom povrchu, ovládateľnosti na zasnežených cestách, ovládateľnosti na suchej vozovke, ovládateľnosti na zľadovatených cestách, životnosti, spotreby paliva a generovaného hluku.

Vyhodnotenie 16 modelov pre malé vozidlá

Pri teste zimných pneumatík 2022 sa pod drobnohľad dostalo 16 modelov rozmeru 185/65 R15 T na testovacom vozidle VW Polo. Výsledkom bolo, že štyri pneumatiky- Continental WinterContact TS 870, Goodyear Ultragrip 9+, Semperit Speed-Grip 5 a Michelin Alpin 6 – dosiahli dobré výsledky vo všetkých hlavných kritériách, čo poukazuje na vyváženosť ich vlastností.

Sedem pneumatík strednej triedy od BFGoodrich po Avon ponúkapomerne uspokojivý výkon, avšak problematickými z pohľadu jazdy na suchu sa javia tri pneumatiky - Dunlop Winter Response 2, Fulda Kristall Montero 3 a Barum Polaris. Pri vyššej rýchlosti totiž na suchej vozovke nejazdia čisto, čo môže byť nepríjemné hlavne pri dlhších cestách na diaľnici. Obzvlášť veľký pozor si dajte na modely Imperial Snowdragon HP a Wanli SW611, u ktorých boli zistené vážne nedostatky pri jazde na mokrom povrchu a výrazné predĺženie brzdnej dráhy oproti štandardným modelom.

Poradie

Typ pneumatiky

Hodnotenie

   1.

 Continental WinterContact TS 870,

 Goodyear Ultragrip 9+,

 Semperit Speed-Grip 5

dobré

   2.

 Michelin (Alpin 6)

dobré

   3.

 BFGoodrich G-Force Winter 2,

 Vredestein Wintrac

uspokojivé

   4.

 Bridgestone Blizzak LM005,

 Maxxis Premitra Snow WP6

uspokojivé

   5.

 Firestone Winterhawk 4

uspokojivé

   6.

 Nexen Winguard Snow G3

uspokojivé

   7.

 Avon WT 7 Snow

uspokojivé

   8.

 Dunlop Winter Response 2

dostatočné

   9.

 Fulda Kristall Montero 3

dostatočné

 10.

 Barum Polaris 5

dostatočné

 11.

 Imperial Snowdragon HP

nedostatočné

 12.

 WANLI SW611

nedostatočné

Výsledky testov 17 pneumatík pre kompaktnú triedu (SUV)

Modely pneumatík s rozmerom 215/60 R16 určeným pre kompaktné SUV boli testované na vozidle Škoda Karoq © ADAC/Marc Wittkowski. Výsledkom bolo, že zo 17 modelov až štyri modely zimných pneumatík - Continental WinterContact TS 870, Dunlop Wintersport 5, Goodyear UltraGrip Performance+, ako aj Michelin Alpin 6 - získali prestížne hodnotenie "dobrý", nakoľko sa prezentujú veľmi vyvážene vo všetkých hlavných kritériách. Dvanásť modelov bolo označených výsledkom "uspokojivý" a iba jeden model bol vyhodnotený ako "dostatočný".

Čo sa týka dvanástich"uspokojivých" pneumatík od Yokohamy až po Falken, na ľade, ako aj v spotrebe paliva dosiahli takmer všetci kandidáti na test dobré hodnotenie. Pri jazde na snehu chýba dobré hodnotenie len piatim pneumatikám. Len jedna pneumatika Coopertires WM-SA2+ si zaslúžila iba podmienečné odporúčanie, nakoľko sa príliš neosvedčila ani na suchých či mokrých cestách a snehu, ani v teste opotrebovania.

Poradie

Typ pneumatiky

Hodnotenie

   1.

Continental WinterContact TS 870 

Dunlop Wintersport 5

dobré

   2.

 Goodyear UltraGrip Performance+a

 Michelin (Alpin 6)

dobré

   3.

 Yokohama BlueEarth Winter V906

dobré

   4.

 Bridgestone Blizzak LM005

dobré

   5.

 Kleber Krisalp HP3

uspokojivé

   6. 

 GT Radial Winterpro 2,
 Sava eskimo hp2

 Vredestein Wintrac

uspokojivé

   7.

 ESA + TECAR SUPERGRIP PRO
 TOYOTIRES Observe S944

uspokojivé

   8.

 Nokian Tyres WR Snowproof

uspokojivé

   9.

 UNIROYAL WinterExpert

uspokojivé

 10.

 Matador MP93 Nordicca

uspokojivé

 11.

 Falken Eurowinter

uspokojivé

 12.

 COOPER TIRES WM-SA2+

dostatočné

Na čo sa zamerať pri kúpe zimných pneumatík

V prvom rade sa uistite o rozmere pre vaše auto. Následne zvážte, ako a kde budete pneumatiky používať, či budete jazdiť prevažne v meste, mimo mesta alebo po diaľnici a nezabudnite vziať do úvahy aj váš štýl jazdy (prudké brzdenie a pod.). Podľa týchto preferencií, hodnotení nezávislých testov a samozrejme, aj rozpočtu, si už budete lepšie vedieť zvoliť pneumatiku, ktorá bude vyhovovať vašim potrebám.

Zdroj: Adac.de


Vyberte preferovanú predajňu
Zatvoriť
Zatvoriť

Chcete si rezervovať termín na sezónne prezutie? Kliknite na REZERVÁCIU.