Zatvoriť
Využite možnosť lacno nakúpiť
Výpredaj
Menu
Produkty a služby

Prečo sú zimné pneumatiky také dôležité a kedy sa objednať na prezutie?

2. 11. 2018

Skracujúce sa dni a stále nižšia teplota na vonkajšom teplomere sú neklamným znakom toho, že sa blíži čas prezúvania na zimné pneumatiky. Pozrime sa na to, prečo je dôležité prezuť auto na zimné pneumatiky a tiež, kedy tak urobiť, aby vás zima neprekvapila. Sezóna prezúvania už je totiž v plnom prúde.

 

 

Búrame mýty o (ne)potrebnosti zimných pneumatík

Poznáte vo svojom okolí kaskadérov, ktorí vám budú tvrdiť, že v meste sa dá počas zimy bez problémov jazdiť aj na letných pneumatikách? Alebo, že stačí keď budú zimné pneumatiky len na hnanej náprave? Zrejme ste už aj stretli s podobnými názormi. Medzi motoristami koluje niekoľko mýtov a my sme pripravení ich vyvrátiť. Zimné pneumatiky jednoznačne majú zmysel bez ohľadu na to, či v zime najazdíte pár stoviek kilometrov alebo niekoľko tisícov.

Najzásadnejším argumentom pre používanie zimných pneumatík počas zimného obdobia je bezpečnosť. Nielen tá vaša ale aj vášho okolia. Zimné pneumatiky sú vyrobené z mäkšej zmesi, oproti letným pneumatikám majú odlišne tvarovaný a najmä hlbší dezén a ich záber zlepšujú lamely. Už len z tohto hľadiska letné pneumatiky v zime neobstoja, a to nemusí byť ani nasnežené.

Letná pneumatika je pri nižších teplotách tuhšia a stráca svoju pružnosť. Z toho vyplýva aj jej nižšia priľnavosť, zhoršená ovládateľnosť vozidla a dlhšia brzdná dráha. Dokonca aj keď porovnáme úplne novú letnú pneumatiku s používanou zimnou, tak viac sa môžete spoľahnúť práve na tú zimnú.

Ako je to s tvrdením, že stačí mať zimné pneumatiky len na hnanej náprave? Úprimne, nevieme ako a kedy tento mýtus vznikol, no uvedené tvrdenie je nezmysel. Práve zadná náprava (ktorá vo väčšine prípadov nie je hnanou nápravou) je zodpovedná za smerovú stabilitu auta a aj tu musia byť obuté pneumatiky adekvátnej kvality. Navyše, ide o polovičné riešenie a šetrenie na nesprávnych miestach.

 

 

Kedy prezuť na letné pneumatiky?

Veľa motoristov si dáva s prezúvaním poriadne na čas. Prezutie však netreba odkladať a už keď sa denná teplota začne pravidelne klesať k 7 °C, je vhodné dohodnúť si termín prezutia v pneuservise. Čakacie dobysú v tomto období výrazne dlhšie, zimy sú na našom území premenlivé, takže mrazy a sneženiemôžu udrieť naozaj nečakane.

Povinnosť prezutia na zimné pneumatiky je daná aj zákonom, konkrétne § 38 ods. 1 zákona č. 8/2009 o cestnej premávke. Z tohto paragrafu vyplýva, že ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza, vodič smie v cestnej premávke použiť len také vozidlo, ktoré je na všetkých nápravách vybavené zimnými pneumatikami. Uvedené sa pritom vzťahuje na obdobie od 15. novembra do 31. marca.

Hoci tohtoročná jeseň si pre nás pripravila neobyčajne veľa teplých a slnečných dní, treba myslieť na to, že v neskorších fázach jesene sa už citeľne ochladí. Nečakajte preto s prezutím do prvých mrazov a na dátum z vyhlášky. Objednajte sa na profesionálne prezutie zimných pneumatík do pneuservisu.

 


Vyberte preferovanú predajňu
Zatvoriť
Zatvoriť

Chcete si rezervovať termín na sezónne prezutie? Kliknite na REZERVÁCIU.