Zatvoriť
Využite možnosť lacno nakúpiť
Výpredaj
Menu
Produkty a služby

Viete, kedy máte prezuť pneumatiky na letné? Nezáleží iba na dátume v kalendári.

2. 3. 2017

Kým prezúvanie na zimné pneumatiky má zákonom stanovené jasné podmienky, pri prezúvanie letných pneumatík žiadna zákonná povinnosť neexistuje.

Možno práve z tohto dôvodu existuje veľa vodičov, ktorí prezúvanie neriešia a jazdí na zimných pneumatikách celoročne. Stáva sa to najmä v prípade, keď sú na tom zimné pneumatiky tak, že je vodič "dobehne".

Teda cez letnú sezónu jazdí na opotrebovaných zimných pneumatikách a na zimu si zaobstará nové.

Letné pneumatiky však majú samozrejme rovnako tak ako tie zimné svoj význam. Ich obutie sa oplatí nielen z bezpečnostných, ale aj (hoci sa to nezdá) z finančných dôvodov.

Prečo prezúvať na letné?

Zimné pneumatiky sú špeciálne navrhnuté pre chladné zimné počasie. Svoje pozitívne vlastnosti stráca s rastúcou teplotou.

So stratou pozitívnych vlastností sa znižuje bezpečnosť, zvyšuje spotreba a zhorší sa aj komfort jazdy. "Brzdná dráha zimné pneumatiky sa pri vyšších teplotách výrazne predlžuje, a to až o 20%. Dôvodom je menšia styčná plocha zimných pneumatík a tým aj nižšiu priľnavosť, "vysvetlil odborník na pneumatiky Jan Foltán.

Zmes používaná na výrobu zimných pneumatík nie je určená do vysokých teplôt. Na rozpálenej vozovke tak môžu byť zimné pneumatiky podľa slov Jána Foltán vyložene nebezpečné. Ako už bolo spomenuté, rad vodičov dochádzajú v lete dezén zimných pneumatík s cieľom ušetriť za nákup nových letných pneumatík. Už však nevnímajú, že jazda na zimných bicykloch zvyšuje v lete spotrebu paliva až o desať percent. Navyše sa zhoršuje stabilita a ovládanie vozidla.

Kedy najlepšie prezuť na letné?

Podľa zákona o cestnej premávke by vodiči mali od 1. novembra do 31. marca používať zimné pneumatiky. Avšak len v prípade súvislej vrstvy snehu, námrazy alebo že takúto situáciu predpokladať vzhľadom k poveternostným podmienkam. Dátum teda hrá úlohu, ale dôležitejšie je dlhodobá predpoveď počasia.

Medzná teplota je 7 ° Celzia

"Hraničná teplotou pre prezutie pneumatík zo zimných na letné je 7 ° C. Práve nad touto teplotnou hranicou stráca zimné pneu svoje kladné vlastnosti. Teplota by sa ale nad touto hranicou údajne mala pohybovať dlhodobo. Nie je to tak, že akonáhle sa ortuť na teplomere vyšplhá na sedem stupňov, musíte pneumatiky prezuť. Pri príliš skorom prezutí totiž môžu vodiča prekvapiť ranné mrazíky, ktoré sú na začiatku jari časté. Navyše okrem mrazíku môže prísť aj takmer nečakaná snehová pokrývka.

Dajte na aktuálne počasie

Pri nepriaznivom počasí, ktoré nás práve v tomto roku trápi, je lepšie počkať s prezúvaním na letné pneumatiky a začiatok apríla ešte odjazdiť na zimných. Naopak, ak by sa jar v niektorých rokoch hlásila o slovo skôr, možno na letné pneumatiky prezuť už koncom marca. Potom si však musia dať vodiči pozor na úseky, kde je cesta označená značkou "zimná výbava". Na takých cestách, ktoré sa však vyskytujú hlavne v horských oblastiach, musí mať auto zimné pneumatiky až do konca marca (Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca).


Vyberte preferovanú predajňu
Zatvoriť
Zatvoriť

Chcete si rezervovať termín na sezónne prezutie? Kliknite na REZERVÁCIU.