Zatvoriť
Využite možnosť lacno nakúpiť
Výpredaj
Menu
Produkty a služby

Celoročné pneumatiky? Áno, ale nie pre každého...

10. 11. 2022

Celoročné pneumatiky? Áno, ale nie pre každého...

Klimatické zmeny a ekonomické faktory dávajú možnosť voľby celoročných pneumatík namiesto samostatnej sady letných a zimných gúm. Táto voľba umožňuje vyhnúť sa prezúvaniu 2× do roka (nie vždy).
"Celoročky" sa najviac vyplatia tým, ktorí nenajazdia viac ako 10 000 km ročne. Dôležité sú ale aj ďalšie faktory. Zistite, pre koho sú celoročné pneumatiky vhodné a kto by sa im radšej mal vyhnúť.

Ako spoznať celoročné pneumatiky

Celoročné pneumatiky musia spĺňať parametre ako pre letné, tak aj pre zimné pneumatiky.

Často sú označené aj nápismi:
• AllSeason (Continental, Pirelli)
• 4Season (Goodyear, Nexen)
• CrossClimate (Michelín)
• Quartaris (Barum)
• All Weather (Matador, Sava)

Zimné/letné verzus celoročné pneumatiky

Neprezúvate 2× ročne, to je najväčšia výhoda celoročných pneu (ale nie vždy). Uvedomte si, že ich používate po celý rok, kedy sú vystavené UV žiareniu, v lete vysokým teplotám a ďalším nepriaznivým vplyvom, ktoré znižujú ich životnosť. Zimné aj letné pneumatiky sú priamo prispôsobené pre dané obdobia, celoročné pneu predstavujú kompromisné riešenie.

Pri SUV vozidlách v zime nie je dobrá trakcia až taká dôležitá ako je dôležitá brzdná dráha (vzhľadom na to, že ide o ťažké vozidlá), kedy sa počíta každý meter. V tom sú zimné pneumatiky lepšie.

Ako dlho vydržia celoročné pneumatiky

2 sady celoročných pneumatík najazdia rovnako ako 2 sady - letných a zimných pneu.Ich životnosť sa uvádza od 30–60 000 km, ale záleží na výrobcovi, použitej gumovej zmesi, váhe vozidla aj štýle jazdy.


 

Pre koho sú celoročné pneumatiky vhodné

Rozhodujete sa medzi zimnými, letnými a celoročnými pneumatikami? Zamyslite sa, koľko kilometrov najazdíte a v akom teréne sa najčastejšie pohybujete - v meste, na diaľnici alebo nespevnených cestách. Oblasť, v ktorej žijete a jej poveternostné podmienky, patria medzi najdôležitejšie kritériá pri výbere obutia. Nezabudnite vziať do úvahy aj veľkosť auta, výkon motora a štýl jazdy vodiča.

Malým pomocníkom pri rozhodovaní môže byť tento ukazovateľ:

5–7 000 najazdených kilometrov za rok – pre vás sú vhodné celoročné pneumatiky s certifikáciou na zimu a leto (napríklad Michelin CrossClimate alebo Continental AllSeason). V prípade ľadovky ani snehovej kalamity vás pneu nesklamú.
5–15 000 najazdených kilometrov za rok (krátke trasy v meste av rovinatých oblastiach) – ani vy sa nemusíte vzdávať celoročných pneumatík. Pokiaľ ale očakávate na snehu a ľade maximálny výkon, v lete obujte letné a v zime zimné pneu.
5–15 000 najazdených kilometrov (dlhé trasy, často presahujúce 100 a viac km alebo pobyt v hornatých oblastiach) – zvoľte skôr zvlášť sadu zimných a letných pneumatík.
15 000 a viac najazdených kilometrov – jednoznačne sa vám oplatí používať samostatné sady zimných a letných pneumatík.
 

Aby boli celoročné pneumatiky bezpečné

Pokiaľ cesta pokryje silná námraza, sneh alebo ľadovka, jazdite pomalšie, alebo vôbec. Najbezpečnejšiu jazdu v zime zaistí zimné pneu.

V zimných mesiacoch (od novembra do marca) musia mať celoročné pneumatiky minimálnu hĺbku dezénu 4 mm rovnako ako zimné pneu. Dostali ste sa na túto hodnotu okolo novembra? Musíte si zaobstarať nové celoročné pneumatiky. Tie zjazdené zlikvidujte, čo je škoda, alebo ich dojazdite v letných mesiacoch. Tým sa ale dostávate do situácie, kedy budete zase musieť prezúvať 2× ročne a taktiež ich skladovať – celoročné pneumatiky s hĺbkou dezénu nad 4 mm budete mať na zimu, pod 4 mm budete jazdiť v lete. Od tejto chvíle ale strácate jedinú výhodu používania celoročných pneu. Preto si to radšej dobre rozmyslite.


 

 

 


Vyberte preferovanú predajňu
Zatvoriť
Zatvoriť

Chcete si rezervovať termín na sezónne prezutie? Kliknite na REZERVÁCIU.