Zistite, ako sa zmení značenie pneumatík od mája 2021

21. 4. 2021

Ako vyzerá zmena na štítku

Na nových pneumatikách sa od 1. 5. 2021 začnú objavovať nové typy štítkov. Vyčítate z nich viac informácií, ktoré vám pomôžu v rozhodovaní.

1. QR kód

Po načítaní QR kódu (Quick Response – rýchla odpoveď), ktoré zvládne každý inteligentný mobil s fotoaparátom a pripojením k internetu, sa dostanete do databáze EPREL alebo European Product Registry for Energy Labelling – Európskej databáze výrobkov s energetickým označením.

V tejto databáze sa dozviete viac technických informácií o danej pneumatike a budete mať istotu, že sú uvedené údaje pravdivé.

2. Značka a označenie typu pneumatiky

Na štítku sa tiež po novom objaví značka výrobcu, napríklad Continental, označenie typu pneumatiky (číslo položky) a trieda pneumatiky.

3. Rozmery pneumatiky

Súčasťou štítku bude tiež rozmer pneumatiky, ktorý sa skladá zo šírky, profilu, typu konštrukcie, priemeru disku a tiež hmotnostného a rýchlostného indexu.

4. Záberové vlastnosti na snehu – 1. nový piktogram

Na štítku uvidíte tiež 2 nové piktogramy. Prvý z nich je hora s vločkou, ktorá znázorňuje záberové vlastnosti na snehu 3PMSF (Three-Peak Mountain Snowflake) alebo alpský symbol. Pneumatiky s týmto označením vyhovujú nielen zákonu o používaní zimných pneumatík (ako tie s označením M+S), ale aj vysokým nárokom na bezpečnú jazdu v zimných podmienkach.

5. Záberové vlastnosti na ľade – 2. nový piktogram

Druhý piktogram je zľadovatený horský štít, ktorý sa objavuje na pneumatikách certifikovaných pre jazdu na zľadovatenom povrchu.

EU štítek

Zmení sa hodnotenie spotreby paliva a diaľky brzdnej dráhy

Staré štítky zobrazovali spotrebu paliva a dĺžku brzdnej dráhy na mokrej vozovke 6 hodnotami A až G, pričom D bolo vynechané. Po novom sa počet hodnotiacich tried zníži na 5, kde bude A (najlepšie) a E (najhoršie). U valivého odporu, ktorý ovplyvňuje spotrebu pohonných hmôt a množstvo emisií CO2, predstavuje rozdiel medzi jednotlivými triedami 0,1 l/100 km.

Pri značení hlučnosti pneumatiky sa mení len dizajn

Na prvý pohľad je jasné, že sa mení aj dizajn informácie o hlučnosti danej pneumatiky. V staršom značení bola hlučnosť zobrazená počtom začiernených vĺn (1–3). Na nových štítkoch ich nahradí vytučnené písmeno A (najtichšie), B alebo C (najhlučnejšie).

Nezabúdajte, že spotrebu ovplyvňuje nielen pneumatika samotná, ale aj jej nahustenie. Viac sa o správnych hodnotách tlaku dozviete v ďalšom článku.

 


Vyberte preferovanú predajňu
Zatvoriť

Aby sme Vám mohli v tomto eshope ponúknuť kvalitné služby a pokročilé funkcie, využívame cookies. Prehliadaním tohto webu súhlasíte s ich používaním . Pre viac informácií o cookies a ich prípadnom blokovaní navštívte článok ďalšie informácie

Zatvoriť

Chcete si rezervovať termín na sezónne prezutie? Kliknite na REZERVÁCIU.