Zatvoriť
Využite možnosť lacno nakúpiť
Výpredaj
Menu
Produkty a služby

Zistite, ako sa zmení značenie pneumatík od mája 2021

21. 4. 2021

Ako vyzerá zmena na štítku

Na nových pneumatikách sa od 1. 5. 2021 začnú objavovať nové typy štítkov. Vyčítate z nich viac informácií, ktoré vám pomôžu v rozhodovaní.

1. QR kód

Po načítaní QR kódu (Quick Response – rýchla odpoveď), ktoré zvládne každý inteligentný mobil s fotoaparátom a pripojením k internetu, sa dostanete do databáze EPREL alebo European Product Registry for Energy Labelling – Európskej databáze výrobkov s energetickým označením.

V tejto databáze sa dozviete viac technických informácií o danej pneumatike a budete mať istotu, že sú uvedené údaje pravdivé.

2. Značka a označenie typu pneumatiky

Na štítku sa tiež po novom objaví značka výrobcu, napríklad Continental, označenie typu pneumatiky (číslo položky) a trieda pneumatiky.

3. Rozmery pneumatiky

Súčasťou štítku bude tiež rozmer pneumatiky, ktorý sa skladá zo šírky, profilu, typu konštrukcie, priemeru disku a tiež hmotnostného a rýchlostného indexu.

4. Záberové vlastnosti na snehu – 1. nový piktogram

Na štítku uvidíte tiež 2 nové piktogramy. Prvý z nich je hora s vločkou, ktorá znázorňuje záberové vlastnosti na snehu 3PMSF (Three-Peak Mountain Snowflake) alebo alpský symbol. Pneumatiky s týmto označením vyhovujú nielen zákonu o používaní zimných pneumatík (ako tie s označením M+S), ale aj vysokým nárokom na bezpečnú jazdu v zimných podmienkach.

5. Záberové vlastnosti na ľade – 2. nový piktogram

Druhý piktogram je zľadovatený horský štít, ktorý sa objavuje na pneumatikách certifikovaných pre jazdu na zľadovatenom povrchu.

EU štítek

Zmení sa hodnotenie spotreby paliva a diaľky brzdnej dráhy

Staré štítky zobrazovali spotrebu paliva a dĺžku brzdnej dráhy na mokrej vozovke 6 hodnotami A až G, pričom D bolo vynechané. Po novom sa počet hodnotiacich tried zníži na 5, kde bude A (najlepšie) a E (najhoršie). U valivého odporu, ktorý ovplyvňuje spotrebu pohonných hmôt a množstvo emisií CO2, predstavuje rozdiel medzi jednotlivými triedami 0,1 l/100 km.

Pri značení hlučnosti pneumatiky sa mení len dizajn

Na prvý pohľad je jasné, že sa mení aj dizajn informácie o hlučnosti danej pneumatiky. V staršom značení bola hlučnosť zobrazená počtom začiernených vĺn (1–3). Na nových štítkoch ich nahradí vytučnené písmeno A (najtichšie), B alebo C (najhlučnejšie).

Nezabúdajte, že spotrebu ovplyvňuje nielen pneumatika samotná, ale aj jej nahustenie. Viac sa o správnych hodnotách tlaku dozviete v ďalšom článku.

 


Vyberte preferovanú predajňu
Zatvoriť
Zatvoriť

Chcete si rezervovať termín na sezónne prezutie? Kliknite na REZERVÁCIU.