Zatvoriť
Využite možnosť lacno nakúpiť
Výpredaj
Menu
Produkty a služby

Test letných pneumatík 2023 redakcie ADAC

10. 3. 2023

 

Hodnotenie 50 letných pneumatík v najpredávanejšom rozmere 205/55 R16 rozhodne stojí za pozornosť. V najnovšom teste sa po prvýkrát hodnotili aj rozšírené ekologické a ekonomické kritériá, ktoré sa odteraz budú vždy uvádzať v kategórii "Hodnotenie životného cyklu".

50 rokov od prvého testu pneumatík ADAC

Prvé testy ADAC boli vykonané v roku 1973. Odvtedy prešlo už 50 rokov a ADAC a jeho európski partneri stále testujú pneumatiky, aby používateľom uľahčili porovnanie a výber z jednotlivých modelov. Dokonca na oslavu výročia v tomto teste hodnotia až 50 letných pneumatík. Čo je však na celých testoch najzaujímavejšie, tentoraz sú v teste zahrnuté takmer všetky pneumatiky vo všetkých cenových reláciách, ktoré sa dajú kúpiť alebo objednať v Nemecku.

Nové testovacie kritérium hodnotí environmentálnu rovnováhu

V nadväznosti na meniace sa technológie pneumatík a vozidiel sa prispôsobovalo aj testovanie. Všetky aspekty mobility sa totiž dostávajú do centra pozornosti z hľadiska ochrany životného prostredia. Hodnotiaci princíp vyrovnanosti vo výslednej známke a transparentnej prezentácii jednotlivých vlastností zostal zachovaný, avšak došlo k reorganizácii a doplneniu hodnotiacich kritérií. Výsledkom sú 2 samostatné stupne hlavných kritérií, ktorými sa riadi bezpečnosť a environmentálna rovnováha pri testovaní letných pneumatík v roku 2023.

Najdôležitejším hodnotiacim faktorom s váhou až 70 % zostala bezpečnosť jazdy na suchej a mokrej vozovke podľa obvyklých testovacích kritérií. Do nového hlavného kritéria ekologickej rovnováhy s dôležitosťou 30 % sa presunulo opotrebenie, spotreba paliva a hlučnosť. Zároveň sa tu však presunula aj hmotnosť pneumatiky a opotrebenie a taktiež udržateľné aspekty - certifikácia výroby alebo výrobné zvyšky.

Poradie

Hodnotenie bezpečnosti jazdy 70 %

Hodnotenie ekologickej rovnováhy 30 %

 

Celkové hodnotenie

GoodyearEfficientGripPerformance 2

 

2,1

1,7

 

2,0

  Continental PremiumContact 6

 

1,8

2,6

 

2,0

Michelin Primacy 4+

 

2,3

1,6

 

2,1

BridgestoneTuranza T005

 

2,2

2,4

 

2,3

NokianTyresWetproof

 

2,0

2,9

 

2,3

Falken ZIEX ZE310 ECORUN

 

2,1

2,7

 

2,3

Continental UltraContact

 

2,6

1,7

 

2,3

KumhoEcsta HS52

 

2,3

2,7

 

2,4

HankookVentus Prime4

 

2,4

2,7

 

2,5

NexenN´Fera Primus

 

2,3

3,1

 

2,5

         

                                                           *Známky: (0,6-1,5) veľmi dobrá; (1,6-2,5) dobrá; (2,6-3,5) uspokojivá; (3,6-4,5) dostatočná; (4,6-5,5) slabá

10 modelov získalo hodnotenie „veľmi vyvážené“

Test potvrdil, že hoci sú prémiové produkty Goodyear, Continental, Michelin a Bridgestone pomerne drahé, svojimi kvalitami sa umiestnili na čele rebríčka aj vo veľkom výročnom teste. Opäť sa teda potvrdilo, že ak chce vodič jazdiť bezpečne, väčšinou si musí za pneumatiky priplatiť.

Medzi tých najlepších sa zaradili aj NokianTyres z Fínska a Falken z Japonska a o niečo nižšie, avšak stále veľmi dobre sa umiestnili kórejské modely od výrobcov Kumho (Ecsta HS52), Hankook (Ventus Prime4) a Nexen (N´Fera Primus). Prvé miesta s najvyššou známkou 2,0 zaujali skvele vyvážené Goodyear EfficientGripPerformance 2 a Continental PremiumContact 6, ktoré v sekcii bezpečnosť jazdy nastavili latku poriadne vysoko - len pre zaujímavosť, nástupca Continental Premium Contact 7 je vo vybraných rozmeroch dostupný už od tohto roku. V hodnotení ekologickej rovnováhy (kilometrový výkon, spotreba paliva a hlučnosť) sa s výrazným odstupom od konkurencie umiestnili na prvých miestach Michelin Primacy 4+ so známkou 1,6 Continental Ultracontact so známkou 1,7 a Goodyear EfficientGripPerformance 2 so známkou 1,7

S „uspokojivým“ hodnotením skončilo 21 modelov

21 modelov dosiahlo nižšie hodnotenie len kvôli konkrétnej slabine, čo znamená, že pre niekoho môžu byť o niečo lacnejšou alternatívou (všetko závisí od preferencií a podmienok používania). Za horším hodnotením sa skrývajú menšie nedostatky na mokrej vozovke, vedúce k zníženiu hodnotenia bezpečnosti jazdy, zriedkavejšie sa vyskytujú problémy na suchej vozovke. Menej bodov modely získali aj pri porovnávaní ekologických parametrov (väčšinou z dôvodu vyššieho opotrebenia).

Prvé priečky v kategórii „uspokojivé“ zaujali modely Kenda Kenetica Pro KR210, Kleber Dynaxer HP4, Fulda EcoControl HP2, Toyo Tires ProxesComfort s celkovým výsledkom 2,6 a s výsledkom 2,7 potom pokračovali pneumatiky Debica Presto HP 2, Dunlop SportBluResponse či Pirelli Cinturato P7 C2.

12-tim modelom pneumatík chýba rovnováha

Hoci Michelin e.Primacy, odporúčaný nielen pre spaľovacie motory, ale aj pre elektrické autá vyniká v ekologickej rovnováhe svojím nízkym opotrebovaním, oderom a účinnosťou, na mokrej vozovke reaguje neadekvátne: pri rýchlosti 80 km/h zastaví až po 43,7 m. (na porovnanie, Continental PremiumContact 6 sa zastaví už po 34,4 m.) Práve pre tieto svoje vlastnosti sa model dostal medzi pneumatiky s hodnotením „dostatočné“.

Pozor na modely s neuspokojivým hodnotením

7 modelov pneumatík v teste letných pneumatík ADAC úplne prepadlo z dôvodu protichodných cieľov. I keď oslňujú svojimi prvotriednymi výkonmi v iných čiastkových disciplínach, v určitých situáciách sa jazda s nimi stáva životu nebezpečnou. Za najhorší sa považuje ich výkon na mokrom povrchu. Napríklad odolný čínsky DoubleCoin DC99 zvládne takmer 65 000 kilometrov, no brzdná dráha 59,3 m pri rýchlosti 80 km/h v mokrých podmienkach ohrozuje vodiča aj ostatných účastníkov cestnej premávky.

Viac sa dočítate na stránke ADAC
https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/ausstattung-technik-zubehoer/reifen/reifentest/sommerreifen/205-55-r16/

Zdroj. ADAC


Vyberte preferovanú predajňu
Zatvoriť
Zatvoriť

Chcete si rezervovať termín na sezónne prezutie? Kliknite na REZERVÁCIU.