Zatvoriť
Využite možnosť lacno nakúpiť
Výpredaj
Menu
Produkty a služby

Európske predpisy pre zimnú výbavu nákladných automobilov a autobusov

6. 12. 2021

Informácie o požiadavkách na zimné vybavenie vozidiel sú dôležité a správny výber zimných pneumatík je ešte dôležitejší.
Týka sa to nie len osobných vozidiel, ale právne predpisy ustanovujú aj zimnú výbavu nákladných automobilov a autobusov vrátane povinnosti použitia zimných pneumatík.Tieto ustanovenia sú však v mnohých krajinách EU odlišné. Nákladné vozidlá, kamióny aj autobusy jazdia takmer všetky na celoročných pneumatikách (s označením M+S), preto už niektoré krajiny EU zaviedli používanie zimných pneumatík aj pre nákladné vozidlá a autobusy ako povinné.

Slovensko
-
zimné pneumatiky/pneumatiky s označením M+S sú povinné pre kamióny s celkovou hmotnosťou nad 3,5 t od 15. novembra do 31. marca na hnacej náprave (min. hĺbka dezénu 3 mm).
- snehové reťaze musia byť vo vozidle. Použitie podľa dopravných značiek a podmienok.
- pneumatiky s hrotmi sú zakázané.

Rakúsko
-
zimné pneumatiky sú povinné od 1. novembra do 15. apríla. Riziko zákazu jazdy a vysoké pokuty, ak nedodržujete predpisy (35 až 5000 €). Nákladné automobily nad 3,5 t musia mať M+S pneumatiky aspoň na jednej hnacej náprave s min. hĺbkou dezénu 6 mm (bias) a 5 mm (radiálne). Zimné pneumatiky sú povinné na autobusoch (kategórie M2, M3) od 1. novembra do 15. marca
- o
d 1. novembra do 15. apríla musia byť vo vozidle snehové reťaze aspoň pre dve pneumatiky hnacej nápravy. Platia výnimky pre autobusy verejnej hromadnej prepravy. Použitie na cestách pokrytých snehom a ľadom.
- pneumatiky s hrotmi sú zakázané pre vozidlá s celkovou hmotnosťou nad 3,5 t.

Česká republika
zimné pneumatiky povinné od 1. novembra do 31. marca v závislosti od aktuálnych zimných podmienok. Pneumatiky s označením M+S sú povinné na hnacej náprave vozidiel s celkovou hmotnosťou nad 3,5 t s hĺbkou dezénu min. 6 mm.
- snehové reťaze sú povinné, ak to uvádza dopravné značenie, na aspoň 2 hnacích kolesách vozidla s 3 a viac nápravami
- pneumatiky s hrotmi sú zakázané.

Kompletný prehľad Európskych predpisov pre zimnú výbavu nákladných automobilov nájdete tu :
https://www.mikona.sk/db/wysiwyg/blog/EuroWinterTireRegul_202122_SK.pdf

https://www.mikona.sk/db/wysiwyg/blog/onepager_hlbka_dezenu a rychlostny_index_SK.pdf


Vyberte preferovanú predajňu
Zatvoriť
Zatvoriť

Chcete si rezervovať termín na sezónne prezutie? Kliknite na REZERVÁCIU.