Zatvoriť
Využite možnosť lacno nakúpiť
Výpredaj
Menu
Produkty a služby

Brzdná dráha: ako ju ovplyvňujú pneumatiky

15. 12. 2021

Vyberte si kvalitné pneumatiky, správne ich nafúkajte a nehustite ich do posledného milimetra.

Brzdna draha

Bezpečná jazda začína výberom nových pneumatík

Pneumatiky sú tým jediným, čo vás spája s vozovkou. A závisí od nich rýchlosť odozvy pri brzdení. Myslite na to už pri výbere pneumatík. Kým sa pre nejaký model rozhodnete, sledujte výsledky nezávislých pneu testov (napr. testy pneumatík ADAC) a zamerajte sa na diaľku brzdnej dráhy pri rôznych podmienkach.

Kontrolujte hĺbku vzorky

Minimálna hĺbka vzorky je 1,6 mm pri letných a 4 mm pri zimných pneumatikách (pre vozidlá do 3 500 kg). Hodnoty kontrolujte minimálne 2krát ročne a nehustite pneumatiky až do posledného milimetra. Prečo to nerobiť, sa dočítate v ďalšom článku.

Dôležité je, aby si pneumatiky udržiavali svoje vlastnosti aj po ojazdených prvých milimetroch. V tomto ohľade dosahujú všeobecne lepšie výsledky pneumatiky prémiových výrobcov, ako je napríklad Continental a Michelin.

Ruka v ruke idú pneumatiky s brzdami 

Kvality dobrých pneumatík nepadnú na úrodnú pôdu, keď nemáte v dobrom stave aj brzdy. Preto si ich nechávajte skontrolovať vždy, keď meníte pneumatiky. A tiež v prípade, že počas brzdenia počujete pískanie.

Nejazdite na starých zimných pneumatikách v lete

Zákon definuje požiadavky na letné pneumatiky len hĺbkou dezénu, a to minimálne 1,6 mm. Minimálna hĺbka dezénu zimných pneumatík je 4 mm. 4 - 1,6 = 2,4 mm, takže to vyzerá, že na starých zimných pneumatikách máte ešte krásnych 2,4 mm k dojazdeniu. Má to však háčik. Zimné pneumatiky sú z gumy, ktorá dosahuje ideálne vlastnosti pri teplotách -15 až +7 °C, a nie na rozpálenej vozovke.

Udržujte správny tlak v pneumatikách

Nahustenie pneumatík ovplyvňuje priľnavosť a celkovú bezpečnosť pneumatík. Podhustená alebo naopak prehustená pneumatika nemá optimálny kontakt s vozovkou a nepodáva výrobcom sľubované výkony. Správne hodnoty tlaku nájdete v manuále vozidla alebo na karosérii. Pokiaľ máte staršie vozidlo bez kontrolky tlaku v pneumatikách (TPMS), robte meranie tlaku v pneumatikách aspoň 1x mesačně.

Prečítajte si, ako tlak v pneumatikách ovplyvňuje spotrebu i bezpečnosť.

brzdná dráha

Vzdialenosť medzi autami merajte v sekundách

Bezpečná vzdialenosť medzi autami sa neurčuje v metroch, ale v sekundách. Za autom či motocyklom pred vami jazdite tak ďaleko, aby ste mali minimálne 2 sekundy na reakciu, teda na brzdenie. 2 sekundy stačia na to, aby váš mozog vyhodnotil situáciu, donútil vás dupnúť na brzdu a auto zabrzdilo.

Za zhoršených podmienok si pripočítajte rezervu

Keď vonku panuje zlé počasie, vozovka je namrznutá, pokrytá snehom, vodou alebo husto prší, pridajte si pár sekúnd k dobru. S väčšou rezervou počítajte tiež v prípade, že vaše vozidlo a vzorka dezénu nie je v najlepšom stave a k brzdeniu potrebuje viac času. Pokiaľ sa niečo stane, budete za každú sekundu naviac vďační.

Koľko je to v metroch

Fakt, že dĺžka brzdnej dráhy závisí predovšetkým od rýchlosti, vie každý vodič, ale máloktorý si uvedomuje, koľko metrov potrebuje po dupnutí na brzdu k úplnému zastaveniu.

Pri jazde päťdesiatkou zastavíte približne po 30 metroch (reakčný čas + brzdná dráha), čo je viac ako dĺžka tenisového kurtu, a to iba za predpokladu, že je vozovka suchá a panujú ideálne podmienky. Pri jazde 90 km/h sa dostanete na nulu po 60 metroch, a keď je namrznutá vozovka, tak až po 200 metroch. Táto vzdialenosť je ešte ovplyvnená hĺbkou dezénu vašich pneumatík.

Všetko závisí od vašej pozornosti

Keď dôjde ku kritickej situácii, vaša pohotová reakcia je zo všetkého najdôležitejšia. Každá desatina sekundy hrá úlohu. Preto sa pri jazde sústreďte na okolitú premávku a na šoférovanie. Nejedzte, nehrajte sa s mobilom, neriešte, čo robia deti na zadnom sedadle, ani nenechávajte myšlienky voľne plynúť. Každá nepozornosť predlžuje reakčnú dobu.


Vyberte preferovanú predajňu
Zatvoriť
Zatvoriť

Chcete si rezervovať termín na sezónne prezutie? Kliknite na REZERVÁCIU.