Zatvoriť
Využite možnosť lacno nakúpiť
Výpredaj
Menu
Produkty a služby

Zvažujete celoročné obutie? Zoznámte so všetkými (ne)výhodami

3. 3. 2021

Jak vybrat celoroční pneumatiky

Celoročné obutie je o kompromisoch

S každou dalšou zimou, kedy sa sneh objaví len sporadicky, stále viac vodičov uvažuje o zaobstaraní si celoročných pneumatík. A nedivíme sa im. Komu by sa chcelo dobrovoľne 2x ročne absolvovať prezúvanie pneumatík, riešiť ich uskladnenie a utrácať za dve sady. 

Kde to teda viazne? Celoročné obutie sa skladá z kompromisov. To, čo výrobca vylepší na jednej strane, uberie inde. Je to také balancovanie na hrane. Celoročné pneumatiky nedosahujú také dobré vlastnosti ako sezónne pneumatiky.

Aké sú výhody celoročných pneumatík

Najväčším argumentom „pre“ celoročné pneumatiky je pre vodičov pohodlie a nižšia cena. Komfort je neoddiskutovateľný. Odpadajú starosti a náklady spojené s prezúvaním a uskladnením. Ak náhodou sneh napadne už v septembri, budú na tom vodiči s celoročnými pneumatikami oveľa lepšie ako tí s letnými.

Pokiaľ stavíte pri celoročných pneumatikách na tú najvyššiu kvalitu, čo by ste mali, keď už siahate po kompromisnom riešení, rozdiel v cene 1 prémiovej sady celoročného obutia a 2 mierne nadpriemerných sezónnych sád (letných a zimných pneumatík) je asi 1 000 Kč. 

Na druhú stranu musíte brať do úvahy aj najazdené kilometre. Na jednej sade akýchkoľvek pneumatík najazdíte priemerne 35 000 km. Na dvoch sadách teda najazdíte 70 000 km, pričom na jednej iba 35 000 km. 

Kto by sa mal celoročným pneumatikám radšej vyhnúť

Chúťky na celoročné obutie by si mali nechať zajesť všetci milovníci svižnej a športovej jazdy a tiež tí, ktorí bývajú na horách, v podhorských oblastiach a tam, kde veľa sneží a mrzne. Na celoročné obutie nestavujte ani v prípade, že potrebujete vycestovať za akýchkoľvek podmienok napríklad za prácou. 

A vôbec nie, keď jazdíte pravidelne dlhé vzdialenosti (50 a viac kilometrov). Pred zimou si tiež skontrolujte hĺbku dezénu. Pokiaľ je nižší ako 4 mm, auto radšej odstavte a cez zimu nejazdite alebo si zaobstarajte novú sadu pneumatík. Pneumatiky s hĺbkou vzorky pod 4 mm môžete dojazdiť ešte v lete.

Vo všetkých spomínaných prípadoch sú jednoznačne lepšou voľbou dve sady sezónnych pneumatík.

Jak vybírat celoroční pneumatiky

Pre koho sú celoročné pneumatiky vhodné

Pokiaľ bývate v oblasti, kde sú malé výkyvy teplôt, sneh tam napadne raz za uhorský rok a autom idete raz týždenne do najbližšieho supermarketu, ste to práve vy, pre koho sa celoročné obutie vyrába. Ďalšou skupinou sú vodiči, ktorí sa pohybujú len po centrách väčších miest, kde bývajú cesty solené a zvyčajne dobre udržiavané.

Ako vybrať celoročné pneumatiky

Pokiaľ patríte medzi tých, ktorí si môžu celoročné obutie dovoliť, stavte na kvalitu. Pneumatiky vás musia podržať ako pri letnom lejaku, tak v zime, keď mrzne. A to zvládnu, s väčšími či menšími ústupkami, len tie najlepšie.

Zamerajte sa preto na celoročné pneumatiky od prémiových značiek, ako je Continental a Michelin, ktorý vo vývoji celoročných pneumatík vyniká. Michelin totiž prišiel ako prvý s letnými pneumatikami, ktoré sa certifikovali tiež na jazdu v zime. Tak vznikli takzvané pravé celoročné pneumatiky (s horou a snehovou vločkou).

Ale aj tu platí, že by ste mali sledovať aktuálne výsledky nezávislých testov pneumatík a vyberať podľa nich. Pokiaľ na to nemáte čas, radi vám poradíme, napíšte nám na mikona@mikona.sk. 

Za prečítanie stojí tiež článok ako vyberať pneumatiky a ušetriť.

 


Vyberte preferovanú predajňu
Zatvoriť
Zatvoriť

Chcete si rezervovať termín na sezónne prezutie? Kliknite na REZERVÁCIU.