Zatvoriť
Využite možnosť lacno nakúpiť
Výpredaj
Menu
Produkty a služby

Všetko, čo potrebujete vedieť o strešných boxoch

29. 1. 2019

Typickým úkazom na cestách počas dovolenkových období je zvýšený počet áut so strešnými boxami. Je to mimoriadne praktický doplnok, vďaka ktorému ľahko a pohodlne prepravíte aj objemnejší náklad. Strešný box, alebo ak chcete, truhla na strechu sa perfektne hodí na prepravu lyží, snowboardov, športového náčinia a hravo sa vďaka nemu zbalíte aj na letnú dovolenku.

Správne zvolený strešný box vám bez problémov poslúži dlhé roky a využiť ho môžete na rôznych autách. Pred výberom je však potrebné vziať do úvahy niekoľko dôležitých parametrov.

Ako si vybrať strešný box?

Základnou otázkou, na ktorú si pred výberom strešného boxu určite nájdite odpoveď je, čo plánujete v boxe prepravovať. S tým totiž súvisia nielen rozmery strešného boxu ale aj jeho nosnosť.

Aké by teda mali byť rozmery vášho nového strešného boxu? Kratšie strešné boxy bývajú spravidla vyššie a hodia sa skôr na prepravu detských kočíkov, prípadne ľahších kufrov. Ak zas plánujete v strešnom boxe prepravovať najmä lyže, bežky, alebo iné dlhé predmety, vyberte si skôr nižší a dlhší strešný box. V súvislosti s rozmermi ale myslite na dĺžku strechy vášho vozidla. Strešný box by v žiadnom prípade nemal presahovať do priestoru čelného skla (kvôli výhľadu) a priestoru piatych dverí.

V súvislosti s prvou položenou otázkou sa zamyslite aj nad požadovanou nosnosťou. Zistite si, akú nosnosť strechy uvádza výrobca vášho vozidla a vyberte si strešný box podľa toho. Počítajte však s tým, že určitú hmotnosť má aj samotný box a tiež priečne nosiče. Nezabudnite navyše ani na samotnú nosnosť priečnych nosičov a boxu.

V neposlednom je pri výbere nevyhnutné zohľadniť aj spôsob uchytenia strešného boxu na strechu vozidla. Strešný box je možné upevniť buď priamo na pozdĺžny nosič, priečny nosič (priečnik) alebo pomocou špeciálnych úchytov do tzv. T-drážky.

Pred výberom strešného boxu teda zohľadnite:

  • Rozmery strechy a strešného boxu
  • Požadovanú nosnosť boxu
  • Spôsob upevnenia strešného boxu
  • Možnosť otvárania (obojstranné/jednostranné)
  • Či má certifikát TUV, City Crash

Správne používanie strešného boxu

Ak patríte medzi ľudí, ktorí nečítajú návody, v prípade strešného boxu vám určite odporúčame urobiť výnimku. Okrem postupu správnej inštalácietu nájdete aj obmedzenia výrobcu. Pred prvým „ostrým“ použitím strešného boxu si dobre pozrite jeho limity. Dodržiavajte jeho predpísanú nosnosť aj maximálnu rýchlosť (ak je uvedená).

Jazda so strešným boxom si nevyžaduje zásadné kompromisy. Myslite však na to, že inštalovaním strešného boxu a zaťažením strechy sa mení aj ťažisko vozidla, čiže celkové jazdné vlastnosti budú trošku odlišné. Prejaviť sa môžu najmä v zákrutách alebo pri silnejšom bočnom vetre. S „truhlou na streche“ skrátka určite odporúčame umiernenejšiu a opatrnejšiu jazdu.

Prekvapiť sa nenechajte ani vyššou spotrebou. Strešný box spravidla zvyšuje spotrebu vozidla približne o 10%. Najmodernejšie strešné boxy majú aerodynamické tvarovanie, ktoré negatívne efekty na jazdné vlastnosti a spotrebu vozidla čiastočne zmierňujú.

Dodajme, že dôležité je aj to, ako strešný box naplníte. Náklad v ňom by mal byť umiestnený rovnomerne a tak aby bol dostatočne zabezpečený proti pohybu a neblokoval uzamykací systém boxu. Na prvýkrát to zrejme nebude také jednoduché ale prax v správnom ukladaní predmetov do strešného boxu rýchlo získate.

Ak máte na aute namontovaný strešný box, musíte si hlavne dávať pozor a vyhýbať sa parkovacím domom a podzemným garážam, zvlášť ak máte SUV. Svetlá výška v týchto priestoroch býva obmedzená. Ak si to neuvedomíte, strešný box zničíte.

Ponuka strešných boxov je dnes mimoriadne široká. Na výber sú boxy s atraktívnym vzhľadom a rôznymi farebnými prevedeniami. Vďaka rôznym systémom upevnenia je navyše už možné použiť strešný box na drvivej väčšine osobných vozidiel. Navyše, ak potrebujete strešný box iba jednorazovo, využiť môžete prenájom strešných boxov, prípadne strešných nosičov.


Vyberte preferovanú predajňu
Zatvoriť
Zatvoriť

Chcete si rezervovať termín na sezónne prezutie? Kliknite na REZERVÁCIU.