Zatvoriť
Využite možnosť lacno nakúpiť
Výpredaj
Menu
Produkty a služby

Spoznajte najnavštevovanejšie miesta v juhočeskom kraji

25. 7. 2022

Južné Čechy ponúkajú toľko čarovných miest, že je ťažké vybrať len zopár tých najkrajších. Táto tradičná turistická oblasť je vhodná pre rodiny s deťmi, aktívnu turistiku, poznávanie pamätihodností i relaxáciu.Či už sa rozhodnete objavovať prírodné krásy alebo rozprávkové hrady a zámky, určite nebudete sklamaní. Pozrime sa teda na to, čo nám naši južní susedia ponúkajú.

Ochutnajte Budvar priamo v Českých Budějoviciach
Ak sa rozhodnete vydať sa do Českých Budějovíc autom priamo z Bratislavy, zvládnete to približne za 3,5 hodiny. Z Trenčína vám to potrvá o niečo dlhšie – 4 hodiny. A hoci majú České Budějovice sotva 100 000 obyvateľov, sú najväčším mestom v Juhočeskom kraji, takže tu pokojne môžete stráviť aj predĺžený víkend a stále budete mať čo obzerať. Aby ste však neostali len pri obzeraní, nezabudnite ochutnať aj kvalitné budějovické pivko, ktoré si môžete dopriať priamo po prehliadke najznámejšieho miestneho pivovaru Budvar.
Typickými pamätihodnosťami mesta je historická budova radnice a Samsonova kašna, veľká fontána priamo v centre, zobrazujúca Samsona bojujúceho s levom. Len kúsok od nej, na Dukelskej ulici sa nachádza Jihočeské muzeum, kde si môžete pozrieť farbisto poňatú expozíciu o Príbehu mesta České Budějovice. V prípade, že po prehliadke miestnych pamiatok zatúžite po osviežení v podobe turistiky na čerstvom vzduchu, nasadnite do auta a približne po hodine cesty dorazíte do Národného parku Šumava, kde na vás čakajú tri desiatky náučných chodníkov, stovky kilometrov cyklotrás a kilometre splavných riek.

 

Spoznajte perlu juhočeskej architektúry - Český Krumlov
Starobylé mesto si vás podmaní spleťou svojich kľukatých stredovekých uličiek a romantických zákutí. Osviežte sa v kaviarňach alebo stredovekých krčmách, pokochajte sa malebnými štítmi meštianskych domov a vychutnajte si pohľad na impozantný hrad nad Vltavou. Niet sa čo čudovať, že Český Krumlov so svojou sugestívnou atmosférou je už od roku 1992 zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO. Ak sa do Českého Krumlova vyberiete priamo autom z Bratislavy, cesta vám potrvá približne 3 a pol hodiny. Samozrejme, tento čas sa môže aj predĺžiť v prípade komplikácií na ceste, ako sú opravy alebo dopravné zápchy.

Po príchode do mesta vás privíta jedna z dominánt Českého Krumlova, ktorú predstavuje druhý najväčší hradný a zámocky komplex v ČR. Pôvodne gotický hrad z 13. storočia bol rozšírený v 14. a renesančne prestavaný v 16. storočí, neskôr bol upravený v barokovom a rokokovom štýle. Skladá sa z Horného a Dolného hradu, má päť nádvorí a krásne záhrady. Pri jeho prehliadke si určite nenechajte ujsť maškarnú sálu, zámockú záhradu s rokokovým letohrádkom Bellaria, fontánami, zámockým rybníkom a ďalšími pôvabnými atrakciami.
Súčasťou legendami opradeného zámku Český Krumlov sú aj medvede, ktoré sa tu chovajú od čias posledných Rožmberkov, lapidárium, plášťový most (prekleňuje hradnú priekopu tam, kde kedysi bývalo opevnenie nazývané Plášť) a zámocká záhrada s jedinečným prírodným divadlom s otáčavým hľadiskom.

Jindřichův Hradec má bohatú betlehemársku tradíciu
Niečo vyše hodiny cesty autom (cca 84 km) od Českého Krumlova leží Jindřichův Hradec s hradom a zámkom, prezývaným biela perla južných Čiech. Mesto vás očarí svojím historickým centrom, obklopeným riekou Nežárkou a z druhej strany rybníkom Vajgar. K hlavným atrakciám mesta patrí hrad a zámok Jindřichův Hradec s arkádami, záhradou s renesančným hudobným pavilónom - rondelom, gotickou Červenou vežou zvanou Menhartka, Hladomorňou a dosiaľ funkčnou Čiernou kuchyňou z 15. storočia, v ktorej sa počas celých storočí vždy na Zelený štvrtok varievala sladká kaša pre chudobných.
V Múzeu Jindřichohradecka zase objavíte betlehem od pančuchárskeho majstra Krýzu, ktorý je najväčším ľudovým mechanickým betlehemom na svete (je zapísaný aj v Guinessovej knihe rekordov). Za pozornosť stojí aj kostol Nanebovzatia Panny Márie. Jeho roh totiž pretína 15. poludník východnej dĺžky a je vyznačený na chodníku. V Jindřichovom Hradci si môžete nastaviť presný stredoeurópsky čas. Ak vás po návštevách pamiatok prepadne hlad či smäd, na každom kroku tu nájdete množstvo typických českých „hospůdek“, pričom je len na vás, do ktorej z nich vkročíte. 

Najnavštevovanejšie hrady a zámky Južných Čiech
Okrem Českého Krumlova a štátneho zámku Hluboká (vzdialeného len 10 km od Českých Budějovíc), známeho najmä z filmovej klasiky Pyšná princezná, neobíďte ani renesančný vodný zámok Červená Lhota. Nezvyčajne červený zámok je umiestnený na skale v zámockom rybníku a vedie k nemu prístupová cesta cez kamenný most. Podľa legendy boli pôvodne biele steny zámku natreté na červeno po tom, čo záhadne zmizla manželka rytiera Kábya na fasáde zámku po nej zostali len krvavé škvrny.

Ďalším obľúbeným turistickým cieľom je hrad Kašperk, nachádzajúci sa v malebnom zákutí Šumavy neďaleko 3 km vzdialených Kašperských Hôr. Je to najvyššie položený kráľovský hrad v Čechách (886 m n. m.). Možno nie veľmi známym, ale krásnym zámkom v južných Čechách je aj zámok Lnáře, ktorý leží uprostred rybnikárskej oblasti. Návštevníkom ponúka nádhernú barokovú a rokokovú výzdobu interiéru, unikátne freskové maľby inšpirované najmä antickými a mytologickými motívmi, ako aj veľkú zámockú záhradu a rozsiahly park s množstvom kvetov, kríkov a starých vzácnych stromov.
 

Juhočeský kraj si skrátka zamilujete
Samozrejme, ani pri najlepšej vôli sa by nám nepodarilo vtesnať do niekoľkých riadkov všetky krásy a pamätihodnosti, ktoré sa v južných Čechách oplatí vidieť. Ak sme vás však správne navnadili, potom vám už stačí len pobaliť veci, skontrolovať pred cestou auto v servise a môžete vyraziť spoznávať ďalšie fascinujúce miesta. O ubytovanie pritom nemusíte mať vôbec starosti. Nájdete tu množstvo pohodlných penziónov, hotelov či apartmánov pre jednotlivcov, páry i rodiny, napríklad aj na www.penzion.cz.


Vyberte preferovanú predajňu
Zatvoriť
Zatvoriť

Chcete si rezervovať termín na sezónne prezutie? Kliknite na REZERVÁCIU.