Zatvoriť
Využite možnosť lacno nakúpiť
Výpredaj
Menu
Produkty a služby

Pripravili ste už auto na zimu? Na tieto úkony určite nezabudnite!

30. 11. 2018

Mrazy, posypová soľ a sneh. To je len časť toho, čo nás čaká v zime. Auto dostane skrátka poriadne zabrať. Vášho štvorkolesového miláčika treba na najchladnejšie obdobie roka adekvátne pripraviť, viete však ako na to?

Zimná príprava rozhodne nekončí prezutím na zimné pneumatiky, vaše auto si práve v tomto období zaslúži ešte viac pozornosti. Pamätajte však, že to nerobíte len pre svoje auto ale predovšetkým pre vašu bezpečnosť a tiež pre bezpečnosť ostatných účastníkov cestnej premávky. Pripravili sme pre vás kompletný zoznam toho, čo by ste pred zimou mali na svojom aute určite skontrolovať. Väčšinu zvládnete aj sami, určite vám však so zimnou prípravou pomôžu aj v autoservise.

Skontrolujte stav pneumatík a hĺbku dezénu

Začať môžeme rovno pneumatikami. Okrem toho, že zimné pneumatiky v tomto období považujeme za samozrejmosť, je dôležité venovať pozornosť aj ich stavu. Pneumatiky vizuálne skontrolujte a presvedčte sa či nie sú nikde poškodené. Skontrolujte tlak pneumatík a zamerajte sa aj na hĺbku dezénu. Pripomeňme, že hĺbka dezénu musí byť u nás podľa zákona aspoň 3 mm. Dávajte však pozor na to, že v susednom Rakúsku a Českej republike je minimálna hĺbka dezénu pri zimných pneumatikách 4 mm. Okrem toho aj všetci výrobcovia uvádzajú, že zimná pneumatika stráca charakter zimnej pri hĺbke dezénu menšej ako 4 mm.

Skontrolujte stav autobatérie

Hoci väčšina dnes používaných akumulátorov je bezúdržbová, neznamená to, že si z času na čas nezaslúžia našu pozornosť. Dôležité to je najmä pred zimou, mrazivé noci a rána dávajú akumulátoru poriadne zabrať. Ak chcete aj v takýchto podmienkach naštartovať, autobatéria musí byť v dobrom stave. Skontrolujte teda stav elektrolytu,ak nemáte bezúdržbovú batériu, prípadne akumulátor dobite a skontrolujte tiež čistotu kontaktov. Pomôže ale určite test autobatérie v servise.Ten ukáže v akom stave je. Ak viete, že vaša autobatéria už je po svojej životnosti, zbytočne neodkladajte kúpu novej. Ak teploty klesnú hlbšie pod bod mrazu, možno už ani nenaštartujete.

Skontrolujte stierače

Zimné obdobie je charakteristické všeobecne horšími poveternostnými podmienkami. Viac prší, sneží, na ceste je množstvo nečistôt, stierače skrátka používame cez zimu viac. Zároveň sa cez zimu skôr opotrebujú, gumička stieračov je viac namáhaná a vplyvom silných mrazov môže popraskať. Skontrolujte preto, v akom sú stave. Stierať by mali hladko a účinne bez vŕzgania a zanechávania šmúh.

...a čo nemrznúca zmes v ostrekovačoch?

Aj tá si zaslúži vašu pozornosť. Hneď po kontrole stieračov sa tak môžete vrhnúť na kontrolu kvapaliny v ostrekovačoch a pripraviť ju aj na tie najtuhšie mrazy. Používajte nemrznúcu zmes do ostrekovačov pokojne aj do -30 °C alebo do -20 °C. V tomto smere sa určite neoplatí nič podceniť.

Skontrolujte chladiacu kvapalinu

Chladiaca kvapalina má svoju obmedzenú životnosť. Ak v aute používate starú chladiacu kvapalinu, môže zamrznúť a následne poškodiť motor. O finančnej náročnosti týchto opráv snáď ani nemusí byť reč. Novú chladiacu kvapalinu si vždy vyberajte podľa odporúčania výrobcu. Nemiešajte rôzne typy chladiacich kvapalín. Ak si vyberáte koncentrát je potrebné ho zriediť podľa predpísaného pomeru.

Myslite aj na ochranu laku

Pred zimou sa určite oplatí auto poriadne umyť, navoskovať a opraviť poškodenia napríklad od kamienkov. Posypová soľ je totiž voči laku poriadne agresívna a keď sa dostane na miesto s oslabeným povrchom, začne sa neľútostný proces korodovania. Navoskovanie karosérie tvrdým alebo mäkkým voskom výrazne zmierňuje pôsobenie soli na lak auta.

Tip: Ochráňte svoje auto proti námraze. Pozrite sa na pár rád, ako vybrať autoplachtu.

Dodržaním uvedených zásad zvládnete v úlohe šoféra zimné obdobie bezpečne a bez problémov. Na jar si zároveň nebudete robiť starosti so zvýšenými nákladmi na servis.


Vyberte preferovanú predajňu
Zatvoriť
Zatvoriť

Chcete si rezervovať termín na sezónne prezutie? Kliknite na REZERVÁCIU.