Zatvoriť
Využite možnosť lacno nakúpiť
Výpredaj
Menu
Produkty a služby

Pneumatiky z PET fliaš? Continental opäť bližšie k svojim ekocieľom.

28. 9. 2021

Globálna diskusia o spoločenskej zodpovednosti podnikovkaždým rokom graduje. Do vášnivej debaty sa zapája aj koncern Continental. Nie však prázdnymi sľubmi, ale cieleným vývojom svojich produktov v zmysle stratégie trvalej udržateľnosti. Spotrebitelia tak budú mať možnosť priložiť ruku k dielu a už od roku 2022 jazdiť na pneumatikách z recyklovaných polyesterových vlákien.

4 kolesá = 60 recyklovaných PET fliaš

Polyetyléntereftalátové fľaše dostávajú druhú šancu na život v mnohých odvetviach. Svedčia o tom čoraz environmentálnejšie inovácie v nábytkárskom, potravinárskom, textilnom či obuvníckom priemysle. K tomu, aby mohli byť súčasťou aj výrobného procesu pneumatík Continental, prispeli odborníci zo spoločnosti OTIZ – OrientalIndustries (Suzhou) Ltd.
Spoločnými silami vyvinuli inovatívnu technológiu recyklácie, ktorá plne vyhovuje náročným mechanickým požiadavkám na konštrukciu a vytvorí rovnako efektívny PET materiál. V procese sa teda ušetria cenné zdroje i životné prostredie, keďže na výrobu kostry jednej pneumatiky je potrebných približne 400 gramov polyesterových vlákien.

Kostru jednej takejto pneumatiky osobného vozidla tvoria polyesterové vlákna z približne 15 PET fliaš.

Ako sa z plastovej fľaše stane pneumatika?

Upcyklácia už nie je neznámy pojem. Hoci sa môže zdať, že v procese nebolo potrebné vymýšľať koleso – aj keď v tomto prípade oň paradoxne ide – v skutočnosti je opak pravdou. Inovatívny koncept vyžadoval samostatný výskum, vývoj, špeciálnu modifikáciu i testovanie a podľa Dr. AndreasaToppa z Continentalu symbolizuje „ďalší dôležitý krok smerom k cirkulárnej ekonomike prepájajúcej rôzne produkty.“
Výroba začína klasickými PET fľašami, ktoré sa triedia, zbavujú uzáverov, následne mechanicky čistia, tavia, granulujú a spriadajú do polyesterových vlákien bez chemických dodatkov a „bez akéhokoľvek procesu polymerizácie monomérov“, ako ďalej objasňuje Dr. DerrenHuang, vedúci Oddelenia výskumu a vývoja spoločnosti OTIZ.

PET materiál je v pneumatikách bežne používaný, keďže zaručuje stálosť tvaru aj pri enormnej záťaži či v extrémnych podmienkach. Vďačíme mu teda za bezpečnosť jazdy, odolnosť, pevnosť v ťahu a tepelnú stálosť. Laboratórne testovanie potvrdilo, že nové recyklované PET vlákna v pneumatikách Continentalrovnako stabilné, plne funkčné a z ekologického hľadiska sú teda ideálnou alternatívou.

Napriek tomu, že pneumatiky využívajú sekundárne suroviny, ich kvalita a vlastnosti sú plne zachované.

Ambície Continentalu týmto nekončia

Technologický líder sa o udržateľnejšiu mobilitu usiluje investíciami i praxou už roky. V porovnaní s priemerom ostatných výrobcov z fachu Continental znižuje spotrebu vody o 55 %, spotrebu energie o 17 % a nedávno sa dokonca pripojil k výzve storočia – dosiahnuť uhlíkovú neutralitu.

S dôrazom na budúcnosť nielen svojho biznisu, ale aj planéty a nás všetkých si verejne stanovujú naozaj ambiciózne ciele. „Najneskôr do roku 2050 chceme spolu s partnermi a dodávateľmi prepojiť celý životný cyklus produktu s procesom výroby a ekologického získavania zdrojov“. Claus Petschick, vedúci oddelenia trvalej udržateľnosti spoločnosti Continental. To by znamenalo, že výroba pneumatík by spočívala vo využívaní 100 % trvalo udržateľných materiálov.

Na to, aby spoločnosť spotrebiteľom a svetu priemyslu dokázala, že je to naozaj možné, má teda ešte necelé tri desaťročia. Zdá sa, že opätovne spracovaný polyester z recyklovaných plastových fliaš je len jeden z mnohých konceptov a „ESO“, ktoré má tento koncern v rukáve. A nám zostáva len tešiť sa na to, ako budeme môcť tieto inovácie čoskoro naplno využívať a ponúkať aj vám.

 

 


Vyberte preferovanú predajňu
Zatvoriť
Zatvoriť

Chcete si rezervovať termín na sezónne prezutie? Kliknite na REZERVÁCIU.