Zatvoriť
Využite možnosť lacno nakúpiť
Výpredaj
Menu
Produkty a služby

História, turistika či zábava? Objavte to najlepšie z Chorvátska

15. 8. 2022

Dovolenka v Chorvátsku nemusí byť len o oddychu na pláži. Ak patríte k aktívnejším dovolenkárom, alebo jednoducho radi objavujete krásne miesta, potom máme pre vás horúce tipy na výlety. Históriou dýchajúce pamiatky, panenské prírodné parky či rušné prístavné mestá, to všetko vám predstavíme v našom článku.

Malebné mestečko Trogir vás uchváti starobylou atmosférou

Vzdialenosť Trogiruod Bratislavy predstavuje približne 800 km a cesta autom sem (pokiaľ ste si ho nezabudli dať skontrolovať v autoservise a nevypovie vám cestou službu), vám potrvá od 7 do 10 hodín. Už po príchode zistíte, že pobrežie mesta je obklopené zo všetkých strán morom, preto sa Trogir nazýva aj Malé Benátky. Nezabudnuteľný je však najmä jeho historický ráz, takže prechádzka ulicami Trogiru je ako cestovanie do čias starých Grékov, Rimanov a Benátčanov.Práve vďaka tomu je Trogirna zozname svetového dedičstva UNESCO.
Hoci je Trogirrelatívne malé mesto, nachádza sa tu množstvo pamiatok, z ktorých sa oplatí navštíviť najmä románsku katedrálu sv. Vavrinca (sv. Lovre) s gotickými a renesančnými časťami, pevnosť Kamerlengo (kaštieľ Kamerlengo) z 13.-17. storočia,gotický kniežací palác šľachtickej rodiny Ćipiko, najstaršiuzachovanú budovu v Trogire - románsky kostol sv. Barbory ​​z 9. storočia, ako aj množstvo ďalších atrakcií.Nezabudnuteľná je aj Trogirskápromenádas nábrežímplným kaviarní, ktorá nikdy nespí a žije bohatým kultúrnym životom.V prípade, že zatúžite po osviežení v mori, odporúčame pláže západne od Trogiru - v letovisku SegetDonji, pri rezorte Medana, v dedinke SegetVranjica, prípadne na ostrove Čiovo.

Istria tvorí most medzi Európou a Stredomorím

Najväčším mestom polostrova Istriaje chorvátske mesto Pula, ktoré je zároveň najstarším mestom východného pobrežia Jadranu. Je tiež významným dopravným uzlom –nachádza sa tu medzinárodné letisko a z prístavu sa ľahko doplavíte napríklad do Benátok.Z množstva pamiatok odporúčame najmä návštevu Amfiteátra (chorvátsky Arena) – bývalého bojiska gladiátorov z čias rímskeho osídlenia, z ktorého je výhľad na prístav, Herkulovu bránu či Historické a námorné múzeum.
Pre tých, ktorí sa zaujímajú o podmorský svet, je v PuleAkvárium s podmorskou faunou a flórou Jadranu, ale aj európskych riek a jazier. Dokonca sa tu môžete dotknúťmorskejhviezdice, korytnačky či morského ježka, čo určite ocenia najmä deti. Na Istrii sa nachádzajú tiež krásne jaskyne, sprístupnené návštevníkom, napríklad Pazinská jaskyňa v strednej Istrii či Baredínska jaskyňa blízko mesta Poreč. Rozličné kultúrne podujatia si môžete vychutnať v rušnom turistickom centre,oddych si zase doprajete na prechádzke popri pobreží alebo v útulných kaviarničkách a tavernách.

Split poctil svojou návštevou aj SigmundFreud

Toto najväčšie mesto Dalmácie leží na juhozápade Chorvátska a svojim návštevníkom ponúka okrem historických pamiatok, zaujímavých exkurzií a prírodných krás aj priateľskú slovanskú atmosféru a veľký výber prímorských špecialít hodných skutočných gurmánov.Z Trogiru sa sem dostanete autom približne za polhodinu (28 km) a hneď sa môžete pustiť do objavovania jeho krás. Určite nebudete sklamaní, veď o svojej dovolenke v tomto meste sa vo svojej knihe Interpretácia snov zmienil aj sám zakladateľ psychoanalýzy SigmundFreud.

Napríklad priamo nasplitskomHlavnom námestí sa nachádza kníhkupectvo Morpurgo, ktoré bolo založené v roku 1860 a je 3. najstarším kníhkupectvom v Európe. Svojou históriou sa môže pochváliť aj najstaršia a pritom stále používaná katolícka katedrála v Európe – Katedrála sv. Domnia či známy Diokleciánov palác. Fanúšikovia ságy Hry o tróny zase môžu navštíviť hrad Klis(vo filme známy ako „City of Meeren“). Nachádza sa len pár minút od centra mesta a turistom ponúka možnosť obzrieť sinatáčaciu halu i zbierku kostýmov a mečov.

Nenechajte si ujsť preslávené Plitvické jazerá

Najstarší chorvátsky národný parkPlitvické jazerá môžete navštíviť buď cestou na chorvátske pobrežie alebo naspiatočnej ceste domov.Vzhľadom na jeho rozsiahlosť vám odporúčame vyhradiť si na jeho prehliadku jeden celý deň, alebo aspoň 5 hodín. Park leží v oblasti Lika, v nadmorskej výške 500 až 640 m. Ide o sústavu 16 terasovite rozložených krasových jazier prepojených kaskádami a dych vyrážajúcimi vodopádmi.


Možno si ich dokonca pamätáte z nezabudnuteľných scénfilmu o Winnetouovi, ktoré sa natáčali práve v tomto parku.Voda v jazerách je na pohľadzelenomodrá až tyrkysová, avšak jej odtiene sú premenlivé, takže vytvárajú pozoruhodne pôsobivé farby. Za tento úkaz je okrem iného zodpovedný aj naplavený vápencový sediment, usadzujúci sa na dne jazier.

Započúvajte sa do hry morského organu v Zadare

V Zadare, 5. najväčšom meste Chorvátska, nezabudnite navštíviť predrománskyposchodovýkostol sv. Donáta z 9. storočia a Pevninskú bránu(Porta Terraferma). Učarujú vám však aj moderné atrakcie od architekta Nikolu Bašića – Pozdrav slnku a Morský organ.Pozdrav slnku sa skladá z 300 sklených dosiek umiestnených do kruhu, pod ktorými sú fotovoltaické solárne moduly, takže po západe slnka môžete pozorovaťnádherné farebné svetelné divadlo.
Blízko Pozdravu slnku, v podmorskej časti mestskej pláže (rivy) sa nachádza aj Morský organ. Tentoatypický hudobný inštrument tvorí35 rúrok s rôznym priemeroma píšťalyinštalované pod morskou hladinou,na ktorýchvyludzujú tóny vlny, príliv a odliv mora.


Vyberte preferovanú predajňu
Zatvoriť
Zatvoriť

Chcete si rezervovať termín na sezónne prezutie? Kliknite na REZERVÁCIU.