Zatvoriť
Využite možnosť lacno nakúpiť
Výpredaj
Menu
Produkty a služby

Gumová dieselgate...

17. 3. 2016

Fínsky výrobca pneumatík Nokian Tyres posielal do novinárskych testov iné pneumatiky, než ktoré potom pod rovnakým označením predával zákazníkom. Tvrdí to fínsky ekonomický denník "Kauppalehti" s odvolaním sa na interné dokumenty firmy. Akcie Nokianu na správu reagovali prudkým pádom...

Nokian systematicky dodával "testerom" špeciálne upravené letné aj zimné pneumatiky od roku 2005, píše denník s odvolaním sa na interné e-maily firmy. „Keby si testovacie organizácie kúpili pneumatiky Nokian u bežného predajcu, neumiestnili by sa v teste tak dobre,“ povedal denníku nemenovaný zdroj. Podľa neho s manipuláciami firma začala pod vedením momentálne už bývalého riaditeľa Kima Grana, ktorý v Nokiane skončil predvlani po 14 rokoch. Jeho nástupca Ari Lehtoranta pripustil, že Nokian predtým do testov dodával "neštandardné" pneumatiky, uistil však, že spoločnosľ od podvodnej praxe po odchod Grana upustila. To ale zdroje listu "Kauppalehti" popierajú. Podľa nich Nokian podvádza ďalej aj za nového šéfa Lehtoranty.

Akcie Nokianu na správu zareagovali prudkým prepadom až o 9,6 percenta, najväčšou jednodňovou stratou od októbra 2013. Akcie neskôr stratu čiastočne znížili na terajší pokles o 4,7 percenta na 30,40 €. Podobné obvinenia sa v tomto odvetví objavili už skôr, povedal agentúre Bloomberg analytik banky Nordea Rauli Juva : „Nemyslím si, že to je niečo, čo by malo potenciál poškodiť výnosy Nokianu,“ dodal. Zisk Nokianu pred úrokmi a zdanením vlani klesol o 4,1 percenta na 296 miliónov eur. Firma očakáva, že na tejto úrovni zostane aj tohto roku.

zdroj : www.zpravy.e15.cz


Vyberte preferovanú predajňu
Zatvoriť
Zatvoriť

Chcete si rezervovať termín na sezónne prezutie? Kliknite na REZERVÁCIU.