Menu
Produkty a služby

Zdravotné prehliadky vodičov: kedy a pre koho sú povinné

1. 10. 2021

Prvé získanie lekárskeho posudku o zdravotnej spôsobilosti vás čaká ešte skôr, než sa prihlásite do autoškoly. Ďalšie prehliadky potom nasledujú pred dovŕšením 65. roku a potom v pravidelných intervaloch. Ešte prísnejšie pravidlá sa týkajú profesionálnych vodičov.

Kontrola „zdravotného stavu“

Podmienky zdravotných prehliadok pre profesionálnych vodičov

Profesionálni vodiči alebo tí, ktorí riadia motorové vozidlo v pracovno-právnom vzťahu, sú z hľadiska zdravotných prehliadok pod drobnohľadom. Patria medzi ne napríklad vodiči autobusov, nákladných vozidiel, ale aj učitelia z autoškôl.

Profesionáli musia absolvovať vstupnú lekársku prehliadku pred zahájením výkonu povolania a potom každé dva roky až do dovŕšenia 50 rokov. Potom prebiehajú prehliadky každoročne.

Neprofesionálni vodiči starší ako 65 rokov

Z radov neprofesionálov musia na zdravotnú prehliadku všetci vodiči starší ako 65 rokov. A to najskôr 6 mesiacov pred dovŕšením vekovej hranice a najneskôr v deň 65. narodenín. Potom znovu v 68. rokoch a následne každé 2 roky.

Na Slovensku absolvujú vodiči po dovŕšení 65. rokov povinnú lekársku prehliadku len každých 5 rokov. Pričom na tú prvú sa musia dostaviť v rozmedzí 2 mesiacov pred svojimi 65. narodeninami alebo 2 mesiace po nich.

senior za volantom

Psychologické prehliadky vodičov

Ďalšia časť lekárskeho vyšetrenia profesionálnych a starších vodičov spočíva v dopravno psychologickom vyšetrení. To je povinné tiež pre všetkých „vybodovaných vodičov“ a tých, ktorí žiadajú o vrátenie vodičského oprávnenia po uplynutí trestu (zákazu šoférovania) a tiež u všetkých osôb, u ktorých  má lekár pochybnosti o psychickej spôsobilosti. To sa často týka vodičov, ktorí majú psychické či neurologické problémy.

Kódy vo vodičských preukazoch vypovedajú o vodičskej spôsobilosti

Pokiaľ lekár zistí nejaké zdravotné obmedzenie (napr. vada zraku, sluchu), zanesie ho pomocou EU číselného kódu do záznamu o vašom vodičskom oprávnení. Vďaka tomuto kódu možno z vodičského preukazu vyčítať, za akých podmienok môžete bezpečne šoférovať. Ak potrebujete pri jazde okuliare, naslúchadlo alebo napríklad protézu a či je váš automobil prispôsobený nejakému zdravotnému hendikepu.

Keď nemáte platnú lekársku prehliadku

Po dovŕšení 65. rokov myslite na pravidelné absolvovanie zdravotných prehliadok. Pokiaľ by ste zdravotné osvedčenie nemali, vníma vás legislatíva ako vodiča bez vodičského oprávnenia a sankcie sú pomerne prísne.

Za tento priestupok by vás čakala pokuta vo výške 277 až 990 € a odobratie vodičského preukazu až na 18 mesiacov. A v prípade, že spôsobíte dopravnú nehodu, poišťovňa vám nič nezaplatí. Všetky náklady na uhradenie vzniknutých škôd pôjdu z vášho vrecka. Môžu to byť stovky až tisíce.

Kontrola „zdravotného stavu“ auta

S vekom sa mení nielen vaša telesná schránka, ale aj stav vozidla. Ak vás čakajú pravidelné zdravotné prehliadky, využite ich ako pripomenutie toho, že máte skontrolovať aj technický stav vozidla. Zájdite s ním do autoservisu a nechajte to si ho takzvane preklepnúť. Pri tej príležitosti sa pozrite tiež na pneumatiky. Ak uvidíte, že sú ojazdené alebo popraskané, vymeňte ich za nové.

Prečítajte si, ako spoznať, že pneumatiky potrebujú vymeniť.

 


Vyberte preferovanú predajňu
Zatvoriť
Aby sme Vám mohli v tomto eshope ponúknuť kvalitné služby a pokročilé funkcie, využívame cookies. Prehliadaním tohto webu súhlasíte s ich používaním . Pre viac informácií o cookies a ich prípadnom blokovaní navštívte článok ďalšie informácie Súhlasím
Zatvoriť

Chcete si rezervovať termín na sezónne prezutie? Kliknite na REZERVÁCIU.